Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.03.2017, 14:02

Приведени девет лица за синоќешните инциденти во Скопје

Полицијата приведе пет лица како можни сторители на трите кривични дела „насилство“ што се случија синоќа во Скопје во кои со повреди се здобиле пет лица.

Како што информира МВР, првото кривично дело се случило околу 18.45 часот на ул. „Македонија“, пред „Порта Македонија“, каде од засега две непознати лица физички биле нападнати новинар и снимател на електронскиот медиум А1-он, двајцата од Скопје, додека снимале прилог.

- Од страна на екипа на итна медицинска помош, оштетените се однесени во Ургентен Центар „Мајка Тереза“ каде од страна на лекари им се констатирани телесни повреди и по укажаната лекарска помош се пуштени на домашно лекување. На местото на настанот биле легитимирани 12 лица со кои дополнително ќе бидат извршени разговори.

Вториот инцидент се случил околу 19:10 часот на автобуската постојка пред Народна банка на Македонија, каде 17-годишно момче од с. Бразда било нападнато од група младинци на возраст од 16-18 години. Потоа истата група, физички нападнала уште шест други малолетници кои биле на автобуската постојка на возраст од 16 и 17 години при што едно 16-годишно лице од здобиените повреди во безсознание и со возило на Итна медицинска помош е однесен во клинички центар „Мајка Тереза“–Ургентна клиника. По констатираните телесни повреди момчето е задржано на Неврохирургија за понатамошно лекување.

Третиот ицидент се случил околу 19:20 часот во автобус на ЈСП бр. 58, кој се движел во насока кон Транспортниот центар. Според дадената изјава пред полициски службеници од возачот на автобусот добиена е информација дека во наведеното време, на автобуската постојка пред ТЦ „Веро Џамбо“, во автобусот влегла поголема група младинци на возраст од 16-18 години и откако автобусот почнал да се движи лицата физички нападнале 17-годишен малолетник од автобусот и искршиле едно стакло.

Од страна на полициски службеници од СВР Скопје преземени се мерки за расчистување на настаните при што поради нарушување на јавниот ред и мир со елементи на насилство во Полициската станица од општа надлежност „Центар“ од страна на Единицата Алфа лишени од слобода и повикани се девет лица од кои пет лица на возраст од 14 до 18 години како можни сторители на насилството, а останатите во улога на сведоци на настаните.

Во присуство на родители и адвокати на можните сторители извршен е разговор, по што малолетните лица се пуштени додека едното полнолетно лице е задржано во станица.


Текстот е прочитан 1965 пати.
#
Нека ми го вратат детето тие што ги штитат кучињата скитници
Куче искаса четиригодишно дете
Газда и вработен со ножици расчистувале долгови
Полицијата трага по напаѓачот на возачот на турскиот амбасадор во Македонија
Претепани тројца скопјани
Инцидент во Куманово по протестниот марш
"ДИВО НАСЕЉЕ": Обвинет не го признава Обвинителството
Кривични пријави за четири лица што фрлија Молотови коктели врз Музејот на Албанската азбука во Битола
На 20-годишник од гостиварско Ѓурѓевиште под кревет полицијата му пронашла три пиштоли
Царината откри измами и заплени девизи, фалсификати ...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter