Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.01.2017, 19:24

Франција го освои Светското ракометно првенство

Франција убедливо со 33:26 ја победи Норвешка во финалето на Светското ракометно првенство и по шести пат седна на тронот на еден мундијал.

Франција ја одбрани светската ракометна круна откако во финалето убедливо ја победи Норвешка.
Норвежаните се носеа со домаќинот во првото полувреме, во неколку наврати имаа и предност од три разлика, но на одморот се замина со водство на Франција од 18:17.
На стартот од вториот дел Франција направи серија од 5:1 и го однесе натпреварот во една сигурна завршница во која немаше неизвесност околу победникот.
Конечниот резултат гласеше 33:26, заслужено убедлива победа на Франција со која домаќинот ја оправда фаворитската улога и се закити со ново злато од мундијалите.
Никола Карабатиќ со шест погодоци беше најефикасен во составот на Франција, по пет постигнаа Мае, Гигу и Порт, во составот на Норвешка Тонсен имаше пет од пет.


Текстот е прочитан 971 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter