Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.03.2017, 14:11

Напаѓачот од Дизелдорф е Косовец со нарушено ментално здравје

Полицијата во германскиот град Дизелдорф, каде што вчера девет лица беа ранети во напад со секира на главната железничка станица, го уапсила 36-годишниот Фатмир Х. Со потекло од Косово.

Полицијата соопшти дека осомничениот е со нарушено ментално здравје.

Германски Шпигл објави дека осомничениот е идентификуван како Фатмир Х. И дека на инспекторите им кажал дека се надевал дека полицијата ќе го убие по нападот.

Ројтерс јавува дека осомничениот, кој живее во Германија во Вупертал, град во близина на Дизелдорф, избегал по нападот на железничката станица и скокнал од мост, при што сериозно се повредил. Тој потоа бил уапсен, а полицијата верува дека дејствувал сам.

Полицијата соопшти и дека нападот се води како „дивеење“ а не како „тероризам“.

Нападот со секира се случи синоќа околу 21 часот, а полицијата најпрвин соопшти дека се повредени пет лица, за подоцна да информира дека бројот на повредени пораснал на 7, од кои тројца тешко повредени. Меѓу повредените има и 13-годишно девојче, кое добило удар со секира во горниот дел од раката.


Текстот е прочитан 988 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter