Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

30.12.2016, 13:59

"Индепендент": Внимавајте што објавувате на Фејсбук!

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА - Крајот на годината вообичаено е идеално време да се свртиме наназад и да размислиме каде сме погрешиле и што ќе научиме од тие грешки.

Но, можно е за многумина како најголема грешка во 2016 година да се покаже фактот дека на Фејсбук споделувале лажни вести, хорор фотографии или целосно бесмислени информации, објави "Индепендент".
Според весникот, доколку сте објавиле некои од наведените работи во текот на оваа година, би требало да размислете за своето однесување на социјалните мрежи.
Весникот наведува дека на листата на овие "лоши" објави се фотографии на познатли личности со непроверени цитати под нив, вести од сатирички страници за кои не сте уверени дека се вистинити и непроверена приказна чија единствена цел е ширење на омраза.
Ако на портал за кој дотогаш не се слушнале прочитате нешто што звучи премногу лудо за да биде вистинито, тогаш не би требало да го објавите на вашиот ѕид, заклучува "Индепендент".


Текстот е прочитан 1216 пати.
#
Полицајците во Дубаи возат најбрзи коли на светот
Во Австралија пронајден најголемиот отпечаток од диносаурус
Мајка и ќерка загинале во различни сообраќајки во рок од 30 минути
Ујгурите ги измачија научниците со Пор Бажин
Цело богатство за една вечер на островот "Срце"
Топ 5 најморничави места на светот
34.000 долари за пудинг
На Рубик му требал цел месец за да ја намести Рубиковата коцка
Брегзит, Френзит, Грекзит... А Трекзит?
Индиец не може да си најде работа оти се вика Садам Хусеин

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter