Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.12.2016, 15:09

Српската тенисерка Ана Ивановиќ ја заврши професионалната кариера

Ана Ивановиќ, некогаш најдобрата тенисерка на светот, а денес 63 -то место на WTA листата одлучи да му каже збогум на тенисот.

Таа својата одлука ја соопшти преку Фејсбук.

Ана Ивановиќ во текот на кариерата освојуваше многу турнири, гренд слем финале на Ролан Гарос во 2007 и на Отвореното првенство Австралија 2008. Освои три турнири во прва категорија, а широката јавноста за неа прв пат слушна кога го достигна јуниорското финале Вимблдон 2004 година, но изгуби од Катарина Бондаренко. Исто така во 2004 год. имаше 26 последователи победи, освојувајќи 4 ИТФ турнири на кои учествувала.

Оваа година се омажи за германскиот фудбалер Бастијан Швајнштајгер.


Текстот е прочитан 1841 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Граѓаните бараат избори за излез од кризата - 57-ми ден протести на „За заедничка Македонија“ (Фотогалерија)
Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА денеска по 57-ми пат од пр...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter