Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.12.2016, 11:47

НЕСЕКОЈДНЕВНА ПОНУДА ДО БИ-БИ-СИ

Девојче се понуди да изговара "бонг" додека да се поправи Биг бен

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА - На веста дека најголемиот часовник на светот ќе престане да работи заради реновирање, 8-годишно девојче во писмо понуди помош: секој ден да извикува "бонг" пред микрофон на радио Би-би-си кое со пренос на отчукувањето на часовникот два пати дневно најавува вести.

Неколку дена подоцна девојчето Фиби Хансон добило и одговор од редакцијата, во кое стоело дека нејзиниот предлог е пренесен на оние што носат одлуки, но и дека одговорноста што би ја преземала додека се прави часовникот, би можела за неа да биде голем товар.
"Тоа е ужасно многу работа за некој прилично млад", пишувало во писмото на Роџер Соер, уредник на радио Би-би-си, кој додал дека тој никако не би сакал да го работи тоа.
Таткото на Фиби раскажал дека ќерка му била воодушевена од одговорот и толку горда што писмото го однела на училиште да се пофали и мислела дека татко и два пати дневно ќе ја вози до Би-би-си.
Претходно кога Биг Бен не работеше заради поправка, Би-би-си наместо отчукување на часовникот емитуваше кратки снимки од црцор на птици, но потоа други ја украле идејата и сега не може да го повторат истотот.


Текстот е прочитан 578 пати.
#
Полицајците во Дубаи возат најбрзи коли на светот
Во Австралија пронајден најголемиот отпечаток од диносаурус
Мајка и ќерка загинале во различни сообраќајки во рок од 30 минути
Ујгурите ги измачија научниците со Пор Бажин
Цело богатство за една вечер на островот "Срце"
Топ 5 најморничави места на светот
34.000 долари за пудинг
На Рубик му требал цел месец за да ја намести Рубиковата коцка
Брегзит, Френзит, Грекзит... А Трекзит?
Индиец не може да си најде работа оти се вика Садам Хусеин

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter