Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

19.12.2016, 13:16

ОДБРАНИ ДЕВЕТ ФИЛМОВИ ЗА НАГРАДАТА ЗА НЕАНГЛИСКО ГОВОРНО ПОДРАЧЈЕ

"Ослободување на Скопје" не е во потесната листа за Оскар

Македонскиот кандидат за Оскар за неанглиско говорно подрачје "Ослободување на Скопје", во режија на Раде Шербеџија, не влезе во потесната листа на филмови за најпрестижната филмска награда.

Академијата за филмска уметност и наука, од 85 кандидати ја објави листата со 9 филмови, а петте номинирани ќе бидат објавени на 24 јануари.
Меѓу деветте филмови за кои ќе се гласа во следниот период се германскиот "Тони Ердман" на Марин Аде, рускиот "Рај" на Андреј Кончаловски, канадскиот "Само крај на светот е" на Ксавие Долан, а изненадување е, според странските медиуми, дека отпаднаа новите филмови на Педро Алмодовар "Хулиет" и "Таа" на Пол Верховен.
Свечената церемонија на доделување на оскарите е на 26 февруари.


Текстот е прочитан 558 пати.
#
Детско срце во тело на чудовиште
МКЦ доби "АПоТЕКА" за 45. роденден
Каде и како се школувале децата бегалци
МКЦ го слави 45. роденден
Музичарите со солзи и празен пулт го испратија маестро Ѓумар
Ана Пандевска е прва во две категории
Комеморацијата за маестро Ѓумар е в среда во 11 часот во МОБ
"Ничија земја" од Венеција стигна во Скопје
Наградени 13 композиции на вториот конкурсен рок за создавање класична музика
Почина актерскиот првенец Сефедин Нуредини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Најзгодните светски ѕвезди во бикини за 2016
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Паштета со 'фстаци
Приготвување: во загреаниот путер малку пропржете ги ситно сечканите кроми...
Site Meter