Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.11.2016, 13:21

АВИОнИ

Зона без деца во авионите

ИНДИЈА - Компанијата "Индиго", еден од најголемите индиски авио-превозници, во своите летала воведе "тивка зона", во која е забранет пристапот на деца помали од 12 години.

Овие зони се наменети само за бизнисмени, а ќе ги опфаќаат 11,12,13 и 14 ред во авионите на оваа авиокомпанија.
- Сакавме да обезбедиме удобност на сите патници кои патуваат со нашата компанија. Оваа зона е наменета за бизнисмени, на кои им е потребна тишина за да можат во мир да ја работат својата работа - велат претставниците од компанијата во образложението за овој нивни, според коментарите, радикален потег.
Сепак, овој потег наиде на осуда во јавноста, а многумина го сметаат за дискриминаторски.
- Некои од моите најлоши искуства на летањето со авион ми се поврзани со возрасните, а не со децата. Пијаните патници, кои не се капат, или многу дебелите патници, кои не можат да се сместат во своите седишта, па почнуваат да ме буткаат. Станува збор за дискриминација - каде и е крајот?, прашува колумунистка, Трејси Спајсер во својот осврт за воведувањето на зона без деца во авионите на индиската авиокомпанија.


Текстот е прочитан 1413 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter