Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

25.08.2016, 14:09

Техно мода

Индиска војна против торентите

Индиската влада почна војна против нелегално преземање на содржини од веб страниците, а некои интернет провајдери своите корисници ги предупредуваат на можни последици.

Според соопштението на владата кое може да се види на некои блокирани веб страници, прекршителите на законот можат парично да бидат казнети во износ од 4.000 евра и затворска казна во траење до три години.
Забраната се однесува не само на преземање на содржини кои се заштитени со авторски права, туку и на стримување, копирање и прикажување. Според пишувањето на локалните медиуми, дури и самата посета на спорните веб страници може да чини пари и слобода за тој што ја посетува, но тоа сепак е малку неверојатно.
Веб страниците кои главно се користат во рамки на забранети дејства спаѓаат во група на торент странции кои за споделување користат трети апликации, т.е. клиенти. Индиската филмска индустрија проблемот со пиратеријата го решава на суд. Судовите потоа од сопствениците на страниците бараат отстранување на спорните линкови кои водат до илегални копии. Ова не е прв пат Индија да почне војна со дистрибутерите на проблематични онлајн содржини. Во текот на 2015 година, индиската власт забрани 800 порнографски страници кои промовирале "антиопштествени дејности". По притисокот на јавноста владата ја отстрани забраната од некои порнографски страници, само по седум дена од блокирањето.


Текстот е прочитан 1241 пати.
#
E-matematika.mk за полесно совладување на математички вештини
Arena Sport каналите вклучени во новите Интернет и ТВ пакети од Телеком
Новите Samsung Galaxy A3 и A5 паметни телефони достапни во Македонија
Ретро тастатура за носталгичари
Хакирање на Фејсбук што ниедна лозинка нема да го спречи
Филипс го произведе најголемиот закривен монитор
„Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони
Магичен часовник од Македонски телеком: Повеќе време со семејството во текот на празниците
Ватсап подготвува можност за бришење на испратени пораки
Ловот заврши: Покемоните умираат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter