Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.03.2017, 14:27

КОМЕМОРАТИВНА СЕДНИЦА ЗА ДОАЈЕНКАТА НА ИЗВОРНАТА МУЗИКА

Песната на Вања Лазарова е македонски идентитет

Вања Лазарова замина во легендите, докажувајќи со своите песни дека македонскиот музички јазик, а пред сè, македонската фолклорна традиција се вистински амблем на македонската култура и национален идентитет.

Нејзините песни и глас остануваат да живеат. Ова беше истакнато на комеморативната седница во чест и спомен на доајенот на македонската народна песна Вања Лазарова, која се одржа вчера во студиото М1 на Македонското радио.
Савка Тодоровска, претседател на Националниот совет за родова рамноправност при Сојузот на организациите на жени на Македонија, во емотивното обраќање, низ солзи, рече оти Лазарова со нив како здруженија била од осамостојувањето, активно учествувала во сите хуманитарни акции, била дел од нивните семејства.
Виолета Томовска, долгогодишен естраден уметник, во обраќањето рече дека Вања Лазарова зад себе остави еден нов звук.
"Прекрасно е кога ја запознаваш душата на некој човек, по тоа ја почитуваш и неговата интерпретација. Горда бев што ме покани на нејзините јубилејни концерти. Таа секогаш во мојата душа ќе остане една прекрасна боја на изворната песна, што верувам дека многу потешко некој од младите ќе може да ја повтори. Би сакала идните генерации што повеќе да ја слушаат оваа изворна песна и барем по нешто да внесат во некоја песна, да остават исто толку голем траг како што оставила Вања и многу наши други доајени", додаде Томовска.
Вања Лазарова доби голем број награди и признанија, меѓу кои и "11 Октомври" што, истовремено, значеше и статус на национален уметник од највисок ранг.


Текстот е прочитан 931 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter