Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

07.11.2014, 11:52

МИЛЕНИЦИ

Милување мачиња како професија

На интернет неодамна се појави оглас во кој се бараат волонтери за милување на мачки, што го објави еден „азил“ за незгрижени животни во градот Њукасл на северна Англија.

„Азилот“ бара личности кои се подготвени да се грижат за мачките и воедно да им помогнат да се прилагодат на луѓето, на тој начин што постојано ќе ги милуваат.

„Азилот“ во моментов се грижи за 15 напуштени мачиња, кои наскоро би требало да бидат вдомени.

Заинтересираните ќе имаат обврска да ги милуваат малите мачиња од три до седум недели, во текот на нивната „социјализација“, која е од клучено значење за нивото напредување. Во спротивно, мачките ќе останат диви и тешко би се прилагодиле на живот во дом, наведуваат од „Азилот“

Задачата нема да биде воопшто лесна, затоа што на почеток е многу тешко да им се доближите на дивите и полудивите мачки.

Во „Азилот“, уверуваат дека за вистинските љубители на мачки нема да биде никаков проблем, ако некое маче ги изгребе.


Текстот е прочитан 7353 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter