Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.01.2017, 13:25

ФОЛК-ПЕЈАЧКИТЕ ЏЕСИКА ПАЛАШОСКА И ТАТЈАНА СТЕФАНОВСКА НА ЗАЕДНИЧКА МУЗИЧКА ТУРНЕЈА

Нашинците во Канада уживаат во нашите песни

Фолк-пејачките Џесика Палашоска и Татјана Стефановска новогодишните и божиќните празници ги поминаа во Торонто, Канада.

Тие се на заедничка музичка турнеја, каде настапија за нашинците кои живеат во Канада. Дека убаво поминуваат и постојано имаа настапи, Татјана и Џесика се пофалија и на нивните фејсбук-профили. Интересно е тоа што Палашоска овој пат на турнејата настапуваше со сосема поинаква музика од онаа којашто таа ја пее.
"Ќе настапувам со песни што се снимени по теркот на старите македонски народни песни. И навистина тоа многу ме радува, малку поинакво од она што јас го пеам", вели Палашоска. По настапите во Канада, двете колешки во текот на јануари заминуваат на турнеја за Австралија, каде веќе имаат договорено неколку настапи во поголемите градови. (А.Г.)


Текстот е прочитан 3525 пати.
#
БУМБАР НА ТВ НОВА: Секој ден од понеделник до петок (Видео)
21 член од Организацискиот одбор поднесоа оставки
Откако ги зголемив градите, заштедив на градници
Прв заеднички концерт на Владо Георгиев и Тони Цетински
Тамара Ангеловска со "Тајно моја" од Тоше ги расплака сите
Станав експерт за вино
Документарен филм за уникатната љубовна приказна на Нора и Боби Додевски - Лајт мотив за младите ширум светот (Видео)
Калиопи го расплака Загреб
Нова песна на Анита Мицова
Вечер посветена на Арсен Дедиќ во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Црвениот килим на Греми 2017
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter