Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.10.2016, 12:51

Време е за готвење

Погачици со пченка

Потребно:

350 г зрна од пченка (од конзерва)
2 јајца
90 г брашно
1 лажичка прашок за печиво
1 лажичка сол
1/2 лажичка црн пипер
200-300 мл масло за пржење

Приготвување: зрната од пченка и јајцата измешајте ги, додадете ги брашното измешано со прашокот за печиво, солта, црниот пипер и сето тоа добро измешајте го. Со лажичка земајте од смесата и погачиците пржете ги во добро загреаното масло додека не се вцрват. Пржените погачици ставајте ги на хартиена салфета за да се впие вишокот масло. Послужете ги топли.


Текстот е прочитан 1460 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter