Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

12.10.2016, 13:11

Време е за готвење

Крем-супа од тиква

Состојки:
- 1 килограм тиква
- 2 чешниња кромид
- 3-4 чешниња лук
- 2 домата
- 50 грама путер
- 1 концентрат за говедска супа (1 литар супа)
- зачини: сол, црн пипер, црвен пипер и магдонос

Подготовка

Исечете ја тиквата на половина и исчистете ја од семките. Исечете го месото на коцки. Испржете го кромидот, додајте ја тиквата и динстајте. Додајте ги излупениот исечкан домат, исечканиот лук и зачините. Налејте со супата и варете. Кога ќе омекне, измешајте ги сите состојки со миксер, варете и зачинете по вкус. Готовата супа посипете ја со сечканите листови магдонос.


Текстот е прочитан 2462 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter