Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.11.2016, 10:44

ОН: До крајот на 2016 пола свет ќе биде онлајн

До крајот на 2016 година речиси половина од светското население ќе користи Интернет, бидејќи мобилните мрежи растат, а цените паѓаат, иако повеќето ќе бидат концентрирани во развиениот свет, објави Меѓународната телекомуникациска унија на Обединетите нации.

Интернет користат и до 80 отсто од жителите во развиените земји, додека онлајн е само 40 отсто од популацијата на земјите во развој и 15 проценти во слабо развиените држави, пишува во извештајот на Агенцијата на ОН.
Во неколку сиромашни и нестабилни африкански земји секоја десетто лице е на Интернет.
Оние, кои не ја користат глобалната мрежа најчесто се жени, постари лица, слабо образованите луѓе, сиромашните и оние кои живеат во руралните подрачја, нагласува Агенцијата специјализирана за информациска и комуникациска технологија.
Глобално гледано со Интернет се служи 47 отсто од светската популација, помалку од планот, кој го постави ОН - 60 отсто до 2020 година.
Без Интернет се најмалку 3,9 милијарди луѓе, што е повеќе од половината жителите во светот, а Агенцијата очекува дека пристап до мрежата до крајот на оваа година ќе имаат 3,5 милијарди луѓе.
- Во 2016 година луѓето повеќе не одат на Интернет, тие се на Интернет. Ширењето на 3-Г и и 4-Г мрежите ширум светот донесе на Интернет се повеќе и повеќе луѓе, се вели во извештајот.
Телекомуникациските и интернет компаниите се шират, а се подостапните паметни телефони им го олеснуваат на луѓето сурфањето на Интернет, но послабо развиените земји заостануваат зад остатокот од светот.
- Пристапот до Интернет во тие земји е на ниво на развиените држави од 1998 година, што значи дека послабо развиените земји 20 години заостануваат зад развиените, додава Агенцијата.


Текстот е прочитан 843 пати.
#
E-matematika.mk за полесно совладување на математички вештини
Arena Sport каналите вклучени во новите Интернет и ТВ пакети од Телеком
Новите Samsung Galaxy A3 и A5 паметни телефони достапни во Македонија
Ретро тастатура за носталгичари
Хакирање на Фејсбук што ниедна лозинка нема да го спречи
Филипс го произведе најголемиот закривен монитор
„Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони
Магичен часовник од Македонски телеком: Повеќе време со семејството во текот на празниците
Ватсап подготвува можност за бришење на испратени пораки
Ловот заврши: Покемоните умираат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter