Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.12.2016, 12:49

ЗАТАИЛА 116 МИЛИОНИ ФУНТИ ДАНОК, А НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ СЕ ФАЛИ СО ОГРОМНО БОГАТСТВО

Волчицата од Вол Стрит може да оди во затвор поради фотографија на Фејсбук

РУСИЈА - Руската студентка, 22-годишната Анастасија Ширеншаикова, или како што ја нарекуваат, "женскиот волк од Вол Стрит", на социјалните мрежи се фали со своето богатство и раскошен живот, меѓутоа сега се соочува со казна затвор поради даночна измама вредна 116 милиони фунти.

Таа е една од петте лица кои се уапсени поради преместување на пари од Русија во странските даночни оази. Анастасија е обвинета како една од главните лица во оваа проневера, а дел е од бандата на Михаило Гома, поранешен работник во "Кредит-Москва Банка".
Таа со уште четири лица им помогнала на голем број бизнисмени да ги пренесат своите пари во странство. Парите се префрлале од сметка на сметка, во обид да се сокрие од руските власти, пред да завршат преку граница, во главно во Панама.
Анастасија прво им рекла на полицајците дека Михаил го запознала преку пријателка и дека немала бизнис контакти со него, но подоцна признала дека е делумно виновна, пренесуваат локалните медиуми.
Младата студентка завршила економија на Универзитетот во Москва, а при претресот на неговиот стан бил пронајден кокаин.
Полициското истражување на целиот случај е во тек.


Текстот е прочитан 1360 пати.
#
Мајка и ќерка загинале во различни сообраќајки во рок од 30 минути
Ујгурите ги измачија научниците со Пор Бажин
Цело богатство за една вечер на островот "Срце"
Топ 5 најморничави места на светот
34.000 долари за пудинг
На Рубик му требал цел месец за да ја намести Рубиковата коцка
Брегзит, Френзит, Грекзит... А Трекзит?
Индиец не може да си најде работа оти се вика Садам Хусеин
Конфучие во комунистички целофан
Капсула со една соба е иднината на хотелите?

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter