Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

04.01.2017, 12:09

НОВА ТЕОРИЈА ЗА НАЈПОЗНАТИОТ БРОДОЛОМ ВО ИСТОРИЈАТА

Титаник не потонал поради удар во санта мраз?

САД - Се појави нова теорија за еден од најтрагичните бродоломи - потонувањето на "Титаник".

Најновите докази укажуваат дека "главниот виновник" бил пожар во задниот дел на бродот, за кој научниците тврдат дека тлеел три недели пред ударот.
Новинарот Сенан Молони, поминал повеќе од 30 години во истражување на несреќата на "Титаник".
Проучувајќи ги старите фотографии, кои ги направиле бродските инженери пред бродот да го напушти бродоградилиштето во Белфаст, воочил десетметарски црни дамки на предната десна страна на бродот, точно над местото, каде пробила сантата.
Експертите потврдиле дека темните дамки најверојатно се создадени од пожар во трикатниот резервоар за гориво, кој бил сместен зад еден од котлите.
Екипа од 12 лица пробувала да го изгаснат пожарот, кој почнал премногу да беснее за да може да се стави под контрола, со температура што достигнала 1.000 степени Целзиусови, пишува "Индепендент".
Според новата теорија, поради долготрајната изложеност на висока температура, градбата на бродот доволно ослабнала со што со ударот во сантата "Титаник" се распарчил и потонал на дното на океанот.
Над 1.500 луѓе загинаа во април 1912 година, откако "Титаник" исчезнал во длабочините на патот од Саутемптон кон Њујорк.
Со години се веруваше дека бродоломот се случил поради удар во санта.
Новата теорија целосно го менува погледот кон една од најславните водени несреќи, која и ден денес е тема на бројни расправи.


Текстот е прочитан 1254 пати.
#
Папата е опкружен со свештеници кои го прикриваат најстрашниот смртен грев
"Педесет нијанси потемно" тера на неверство
Кинезите сакаат кунг-фу колку што Американците сакаат хамбургери
Спиењето со чорапи е потсвесно барање заштита
Почнува потрага за тајната соба на Тутанкамон
Да се казни советничката на Трамп оти рекламираше чевли од Иванка
Ги посети сите земји во светот за 18 месеци
Венеција под Јадран, Лондон само на разгледници
Тајните сигнали на кралицата Елизабета за спас од здодевни разговори
Парите и го уништиле животот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Оскар
Пишува Лејла САБИТ - Сон на секоја жена....

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter