Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.12.2016, 13:57

РЕТРОСПЕКТИВНО-МОНОГРАФСКА ИЗЛОЖБА НА ОХРИДСКИОТ СЛИКАР ВО ДАУТ-ПАШИН АМАМ

Чудата од измислените галаксии на Наумовски

Во петокот во Даут-пашин амам се собра доволно публика да му оддаде почит на сликарот од бајките, Вангел Наумовски кому Националната галерија му подготви ретроспективна изложба со монографија.

Сепак, вистинска штета е ако и по отворањето поширок круг публика, особено млада, не помине да ги види измислените земни и надземни градини на фантастично-надреалистичниот сликар кој уште за време на својот живот (1924-2006), стана славен во светот. Како што рече и кураторката Маја Чанкуловска-Михајловска, неговата раскош прво ја препознаа критичарите надвор од Македонија, а потоа Наумовски стана признат и во сопствената земја.
Охридскиот сликар, иако самоук, изврши големо влијание на модерната уметност во светот, а во Даут-пашин амам се изложени 90 дела, од кои најголем дел се од семејството, потоа од приватни лица и од институции, меѓу кои и од поранешна Југославија.
Како што рече директорката Дита Старова-Керими на отворањето на изложбата, Наумовски е сликар кој поминува низ неколку фази, но брзо доаѓа до својата препознатлива колористичка надреална форма. Таа рече оти е тој уметник кој ги слика тајните и волшепствата на флората и влијае врз нашата свест како да се чува и слави Охридското Езеро, неговите слики извираат од Езерото.За измислените космички градини и за еросот во творештвото на Наумовски кој е и поет, архитект, музичар, зборуваше и министерката за култура Елизабета Канческа- Милевска. На крајот се заблагодари синот, исто така уметник Рубенс, кој искажа благодарност кон институциите, но најмногу рече кон Вангел, кој со својата златна рака и непресушна енергија ја однесе Македонија во светот.
Вангел Наумовски познат како охридски, самоук сликар е оригинален автор кој ги спои надреалноста и апстракцијата, направи свои фантастични светови, ги надмина строгите дефиниции за наивно сликарство, каде што беше отпрвин сместуван.
Публиката на изложбата се сеќаваше со насмевка на лицето за овој чуден уметник и човек, чие ателје во Охрид е куќа на уметноста каде што се собираа уметници од целиот свет, а каде што Вангел беше централна фигура со моќ за анимација преку делата, поезијата и музиката кои сам ги создаваше.
(М.За.)
О.Теофиловски


Текстот е прочитан 1124 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter