Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.10.2014, 11:07

Миленици

Мачките ги „лекуваат“ своите сопственици

Лицата на кои мачките им се куќни миленичиња, поретко доживуваат мозочен удар, затоа што играњето и размената на нежност со нив го смирува организмот.

Докажано е дека и децата кои од детството растат покрај нив, помалку се подложени на астма.
Верувањето дека мачките се себични и само сакаат галење и внимание - не е точно. Истражувањата покажаа дека помеѓу нив и нивните сопственици постои посебна „лековита“ врска.



Освен тоа, овие мили животни покрај болниот сопственик можат да лежат со денови, чекајќи да оздраве. Меките, ритмични вибрации кои ги испуштаат додека предат, ја намалуваат болката и го забрзуваат оздравувањето.
Тие исто така  се и многу забавни, па често ги засмејуваат сопствениците, го подобруваат расположението и го ублажуваат стресот.


Текстот е прочитан 3250 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter