Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.03.2016, 13:21

Фото

НАД 3.000 МАСКИ НА СТРУМИЧКИОТ КАРНЕВАЛ

Дождот не ги расипа маските

Дождот кој постојано паѓаше не ги спречи ниту карневалџите, ниту посетителите да бидат дел од големото карневалско дефиле во Струмица, во кое учествуваа над 3.000 маски од земјава и од странство.

Цели три часа траеше дефилето по струмичките улици, на кои под чадори се забавуваа и карневалџиите, но и гостите кои уживаа во атрактивните креации и маски искомбинирани со одлични музичко-сценски настапи. Доминираа групните маски со современи теми наспроти поединечните.
"Струмица дефинитивно го има најдобриот карневал. Маските ме фасцинираа и воодушевија. Се гледа дека се работени со многу труд и љубов и дека струмичани живеат за оваа манифестација", ни изјави претседателот на Европската асоцијација на карневалски градови Фердинанд ван дер Крон кој додели медали на неколку маски. Карневалската треска од улиците се префрли во угостителските објекти каде посетителите под маски се забавуваа до раните утрински часови.Текст и фото: В.Трајков


Текстот е прочитан 1917 пати.
#
Земјоделците, ловџиите и багеристите на чело на денешниот марш против „Тиранската платформа“ (Фото-галерија)
Илиевски: Горди маршираме за Македонија (Фото-галерија)
"За заедничка Македонија“: Не смеете да си играте со народот! (Фото-галерија)
Моден викенд Скопје - Втора вечер (Фотогалерија)
Априлијада (Фотогалерија)
ФОТО: Моторџиите пристигнаа – застануваат на чело на денешниот марш во одбрана на унитарноста на Македонија
Голем народен собир: Не ја даваме Македонија (Фотогалерија)
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
Протест во организација на граѓанската иницијатива "За заедничка Македонија"
Трет ден протести: Кој сака мултиетничка Македонија да ни се приклучи (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Граѓаните бараат избори за излез од кризата - 57-ми ден протести на „За заедничка Македонија“ (Фотогалерија)
Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА денеска по 57-ми пат од пр...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter