Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.03.2017, 13:54

Бри­тан­ски тек­сто­пи­сец го ту­жи "Ју-ту" за ук­ра­де­на пес­нa

АН­ГЛИ­ЈА - Бри­тан­ски­от кан­тав­тор и ги­та­рист Пол Ро­уз под­не­се туж­ба про­тив поз­на­ти­от ир­ски рок-бенд "Ју-ту", твр­деј­ќи де­ка ук­рал пес­на што, на­вод­но, тој ја ком­по­ни­рал.

Ста­ну­ва збор за пес­на­та "Му­ва" од ал­бу­мот "Ах­тунг беј­би", кој го из­да­де "Ју-ту" во 1991 го­ди­на.
Ро­уз ба­ра нај­мал­ку пет ми­ли­о­ни до­ла­ри от­ште­та. Туж­ба­та е под­не­се­на про­тив си­те чле­но­ви на ир­ски­от бенд: фрон­тме­нот Бо­но, ги­та­рис­тот Еџ, ба­сис­тот Адам Клеј­тон и та­па­на­рот Ле­ри Ма­лен Џу­ни­ор, ка­ко и про­тив из­да­вач­ка­та ку­ќа "Ај­ленд ре-кордс".
Ро­уз твр­ди де­ка Ир­ци­те во 1989 го­ди­на би­ле "ин­спи­ри­ра­ни" од не­го­ва­та де­мо-сним-ка "Нае сла­пин" ко­ја тој прет­ход­но ја ис­пра­тил до из­да­ва­чи­те.


Текстот е прочитан 612 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter