Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

22.12.2016, 14:01

Гламур

НА 97 ГОДИНИ ВО ПАРИЗ

Почина Мишел Морган, најубавите очи на францускиот филм

ФРАНЦИЈА- Актерката Мишел Морган, една од најголемите француски актерки на 20-тиот век, на љубителите на филмот позната како жената со најубавите очи во францускиот филм, почина завчера во 97-та година во Париз, соопшти нејзиното семејство.

"Во нејзината 97-ма година најубавите очи на францускиот филм се затворија засекогаш, се наведува во соопштението коешто го издаде семејството.
Мишел Морган играла во околу 70 филмови, а се прославила во филмот "Крајбрежје во магла" од 1938 година во кој партнер и бил големиот актер Жан Габен. Познати се нејзините улоги во филмовите "Големите маневри" на Рене Клер со Жерар Филип, "Паднатиот идол" на режисерот Карол Рид од 1948 година и "Фабиола" од 1949 година.
Веќе како позната актерка, ја добила првата награда за најдобра женска главна улога во историјата на Филмскиот фестивал во Кан во 1946 година за улогата во филмот "Пасторална симфонија" на Жан Делано, адаптација на истоимениот роман на Андре Жид.
Мишел Морган, која беше олицетворение на францускиот гламур, публиката два пати ја избираше за најпопуларна француска актерка. Во текот на Втората светска војна ја напуштила татковината и се обидела да ја продолжи кариерата во Холивуд. Во Холивуд не и давале атрактивни улоги, па се вратила во Франција по војната.
Верската церемонија ќе биде одржана утре во "Неи-си-Сена" во близина на Париз, каде што е родена, а потоа ќе биде погребана во Париз, навело нејзиното семејство.


Текстот е прочитан 2110 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter