Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.09.2015, 13:01

УБАВИ ПРОСТОРИ

Минерализирани бои за здрава храна

Беж, зелена и кафена боја го дефинираат ентериерот во кој е сместен скопскиот кафе-ресторан за здрава храна "Фитнес хаус".

Оваа палета на минерализирани бои кои потекнуваат од природата, ја потенцира архитектонската рамка на правоаголниот простор во кој се сместени фиксни гарнитури за седење, квадратни маси од дрво и полуфотелји со винтиџ дизајн. Боите се усогласени меѓу себе и создаваат ефект на оддалечување, па така, иако просторот има едвај шеесетина квадрати, имате чувство дека е многу поголем. Ефект на безграничен простор создава и фронталниот ѕид од стакло кој целосно се отвора во текот на летните месеци, при што се губи границата помеѓу екстериерот и ентериерот.Во ентериерот кој сопствениците го уредиле сами, веднаш се забележуваат деталите.
За да се потенцира врската која постои меѓу здравата исхрана и физичката активност, на плафонот и на ѕидовите се закачени гимнастички справи. Еден од бочните ѕидови е обложен со огледала, а пораките за нутриционистички избалансираната храна се третирани како колаж од букви кој го украсува ѕидот кој го дели просторот за подготовка на храна од ресторанот. Брендирањето е органски поврзано со ентериерот и се состои од паноа со името на кафе-ресторанот кои, во исто време, претставуваат декорација на просторот.Во "Фитнес хаус" постои логична поврзаност на сите елементи во една целина, која го чини концептот на просторот јасен и крајно едноставен, но естетски пријатен за око. Исто како што е сè во природата, од каде што потекнуваат сите бои и материјали со кои е обликуван ентериерот на кафе-ресторанот. (Н.Н.)


Текстот е прочитан 3560 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Оскар
Пишува Лејла САБИТ - Сон на секоја жена....

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter