Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.09.2015, 13:01

УБАВИ ПРОСТОРИ

Минерализирани бои за здрава храна

Беж, зелена и кафена боја го дефинираат ентериерот во кој е сместен скопскиот кафе-ресторан за здрава храна "Фитнес хаус".

Оваа палета на минерализирани бои кои потекнуваат од природата, ја потенцира архитектонската рамка на правоаголниот простор во кој се сместени фиксни гарнитури за седење, квадратни маси од дрво и полуфотелји со винтиџ дизајн. Боите се усогласени меѓу себе и создаваат ефект на оддалечување, па така, иако просторот има едвај шеесетина квадрати, имате чувство дека е многу поголем. Ефект на безграничен простор создава и фронталниот ѕид од стакло кој целосно се отвора во текот на летните месеци, при што се губи границата помеѓу екстериерот и ентериерот.Во ентериерот кој сопствениците го уредиле сами, веднаш се забележуваат деталите.
За да се потенцира врската која постои меѓу здравата исхрана и физичката активност, на плафонот и на ѕидовите се закачени гимнастички справи. Еден од бочните ѕидови е обложен со огледала, а пораките за нутриционистички избалансираната храна се третирани како колаж од букви кој го украсува ѕидот кој го дели просторот за подготовка на храна од ресторанот. Брендирањето е органски поврзано со ентериерот и се состои од паноа со името на кафе-ресторанот кои, во исто време, претставуваат декорација на просторот.Во "Фитнес хаус" постои логична поврзаност на сите елементи во една целина, која го чини концептот на просторот јасен и крајно едноставен, но естетски пријатен за око. Исто како што е сè во природата, од каде што потекнуваат сите бои и материјали со кои е обликуван ентериерот на кафе-ресторанот. (Н.Н.)


Текстот е прочитан 3782 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter