Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
Македонија
Бројот на заболени во земјава двојно намален
Туберкулозата во Македонија сеж уште е болест на младата популација, и во тек на изминатите години ...
За спас на планетата, во мрак повеќе знаменитости во Скопје и во Охрид
Со исклучување на осветлувањето на одредени локации во Скопје и во Охрид, денеска по осми пат Макед...
Судската служба бара ист третман како судиите и обвинителите
Незадоволни од актуелниот статус и нееднаквоста во третманот пред судската и извршната власт, врабо...
Победа за црвено жолтата линија
Нема влада на 24 март, победивме и ќе продолжиме да победуваме....
Џафери предложен за претседател на Собранието
Талат Џафери ќе биде новиот претседател на Собранието на Република Македонија, потврдил Бујар Осман...
26 ден протести-нема Тиранска влада
26 ден по ред илјадници граѓани маршираат низ улиците во Скопје. Вечерва на улица се излезе и со гр...
"Македонскиот изложбено-трговски дом" во Москва
Во огромниот деловен центар кој е сопственост на најголемиот руски агрокластер "Фуд сити" на свечен...
Донирајте храна пред Веро Тафталиџе во недела во Скопје
Коалицијата „Боите на животот", заедно со компанијата Албатрос, во недела во Скопје организираат ху...
Американ спектатор: Трамп и Тилерсон, видете како Македонија си ја брани унитарноста од Сорос и УСАИД
Под насловот „Претседателот Трамп и Државниот секретар на САД Тилерсон да обратат сериозно внимание...
Се зголемува бројот на земји коишто преземаат мерки против фондациите спонзорирани од Сорос
Се поголем е бројот на земји од Источна Европа и Балканот, коишто преземаат мерки против фондациите...
„Си-ен-би-си“: Македонија и Унгарија со методите на Трамп во борба против Сорос
Реномираната американска телевизија „Си-ен-би-си“ објави текст за работата и влијанието на Џорџ Сор...
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
За точката од тиранската платформа: „Правилно спроведување на принципот на мултиетничноста во Устав...
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Со нас има многу родители со своите деца. Родители кои се загрижени за тоа каква држава ќе им остав...
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
Масовните протести продолжуваат и денеска 25. ден по ред. Граѓаните на Македонија излегуваат да дад...
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
...
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Илјадниците граѓани кои веќе 25 ден протестираат под мотото За заедничка Македонија, барајќи отфрла...
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
ВМРО-ДПМНЕ смета дека „СЈО функционира како општинска организација на СДСМ која ги бие политичките ...
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Претседателот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата ќе биде од ВМРО-ДПМНЕ, договорено ...
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Специјалното јавно обвинителство отвори четири нови финансиски истраги за четири лица, кои се однес...
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Мнозинството граѓани во Република Македонија сметаат дека со изборите што се одржаа на 11 декември ...
СДСМ: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да не ги кочат парламентарните процедури
СДСМ денеска апелира пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да не ги кочат парламентарните процедури и согласно ...
ВМРО-ДПМНЕ: Заев не смее да тргува со националните интереси
ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека претседателот на СДСМ Зоран Заев не може и не смее да тргува со нај...
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје
Американци за даночни реформи (АТР), една од водечките конзервативни организации во САД, објави тек...
Димитриев: Нови и брзи избори единствен излез од кризата
Вие не можете да ги затворите очите дека имате сто или двесте илјади луѓе на улица, сега во овој мо...
Илиевски: Иванов вчера ни донесе голема победа
Членот на граѓанската иницијатива Богдан Илиевски, пред канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов...
„За заедничка Македонија“ во одбрана на слободните медиуми
Во Скопје и денеска се одржува протест во организација на граѓанската иницијатива „За заедничка Мак...
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка Македонија....
Хан: Брзо формирање влада и воздржување од разгорување меѓуетнички тензии
Брзо формирање нова влада посветена на спроведување на реформите, почитување на изборните резултати...
СДСМ: Мирен транфер на власта низ институциите на системот
СДСМ денеска преку соопштение апелира да се почитува волјата на граѓаните и да се овозможи мирен тр...
ВМРО-ДПМНЕ: Што побрзо предвремени избори заедно со локалните за излез од кризата
Одговорност за понатамошниот развој на состојбата носат сите политички чинители, вклучувајќи ги пре...
Села: Хан сугерираше што побрзо да се формира Влада
Со еврокомесарот Хан се согласивме дека единствена можност за да се излезе од кризата е институцион...
Спасовски: ВМРО-ДПМНЕ не сака да функционира Собранието
Нема поместување во однос на деблокирањето на состојбите во функционирањето на законодавниот дом, о...
Светот користи нови, а ние се враќаме на застарените инсулини
Болните од дијабетес реагираат дека додека во светот се воведуваат нови генерации инсулини, кај нас...
Заев: Очекувам мандат од Иванов и профункционирање на Собранието
Процесите мора да бидат забрзани, секој ден е изгубен за Македонија, за сите граѓани и за европскит...
Хан пречекан со протести пред зградата на ЕУ
Граѓанската иницијатива "За заедничка Македонија" со протести пред зградата на Европската Унија во ...
Иванов не дава мандат за спроведување туѓи платформи
Денес во медиумите се појави информација дека претседателот нема да оствари средба со еврокомесарот...
Над 100.000 граѓани во Скопје за унитарна Македонија (Видео и фото)
Додека еврокомесарот Јоханес Хан е во посета на земјава вечерва цело Скопје е на нозе. Целта како ш...
Македонија се крена за својата иднина - Над 250.000 граѓани низ македонските градови и села „За заедничка Македонија“ (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
...
Над 100.000 граѓани во Скопје за унитарна Македонија (Видео и фото)
Додека еврокомесарот Јоханес Хан е во посета на земјава вечерва цело Скопје е на нозе. Целта како ш...
Ахмети: Дадовме поддршка на СДСМ и стоиме зад тоа
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети по средбата со еврокомесарот Хан и тројцата пратеници Едвард Кукан, Иво ...
Димовски: Ако има договор уште утре ќе ги тераме следните постапки
Досегашната пракса на работа нa Собранието на Република Македонија во последните 25 години говори д...
Навидум различни, а исти
Луциа се роди две години и еден месец по нејзината сестра Леона. Леона со нетрпение ја очекуваше се...
ГРУЕВСКИ ЗА „ВЕЧЕРЊИ ЛИСТ“: Македонија нема да ја води влада составена во Тирана
Во интервју за хрватски „Вечерњи лист“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, зборува за по...
"Аџибадем Систина" од Битола на Берзата во Куала Лумпур
Групацијата IHH Healthcare Berhad (“IHH”), со седиште во Малезија, објави на Берзата во Куала Лумпу...
Робин О'Нил: Македонија од секогаш е под закана на соседите
„Македонија одамна е под закана од соседите, кои не и` посакуваат добро, па дури и би сакале таа да...
ОМД: Никој нема право да одлучува за иднината на Македонија, освен народот
Народот е тој кој ќе одлучува за иднината на Република Македонија, а не ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ или ДУИ, и...
МФ: Да не се злоупотребуваат аукциите на државни хартии за дневно-политички цели
Министерството за финансии во реакција на денешното соопштение на СДСМ апелира да не се злоупотребу...
Иванов нема да се сретне со Хан - терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за прош...
СДСМ: Задолжувањето да не биде повеќе од доспеаните обврски
СДСМ денеска соопшти дека обврските на државата коишто стасуваат за наплата оваа недела изнесуваат ...
ВМРО-ДПМНЕ: Откажување од платформата и парламентарни избори заедно со локалните
ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение уште еднаш истакнува дека доколку Заев се откаже од тиранската ...
ВМРО-ДПМНЕ: Последиците од Тиранската платформа се несогледливи за Македонија
Последиците по однос на државата од реализирање на Тиранската платформа ќе бидат несогледливи. Токм...
Иванов - Орбан: Неприфатливо е други држави да се мешаат во внатрешните работи на Македонија
За Унгарија неприфатливо е други држави да се мешаат во внатрешните работи на Република Македонија....
„За заедничка Македонија“: Сорос да се тргне, а Хан да слушне дека Македонија е наша земја
Сорос, тргни ги рацете од Македонија, порачаа демонстрантите на денешниот масовен протест кој се од...
Заев: Неприфатлива е коалиција со Груевски
Никола Груевски треба да биде подготвен да премине во опозиција и да се случи демократско предавање...
ЕСС: Политичката криза да не влијае на договорените економски и социјални политики
Разгледување на постигнатите резултати од досегашното функционирање на трипартитниот социјален дија...
Коцијанчич: Хан нема време за средба со претставници на граѓанското општество
Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, утре нема да се сретне со претставниците на ...
Тимоние: Македонија треба да остане на патот кон ЕУ и НАТО
Македонија треба да остане на патот кон ЕУ и НАТО и за тоа е потребна одговорна влада што ќе биде с...
Иванов за „Magyar Hirlap“: Македонија нема да прифати уцени
Партиите треба да го бараат решението преку одговорно однесување, а во согласност со Уставот на Реп...
Нимиц: Македонија е доведена во опасност
„Загрижен сум за ситуацијата во Македонија. Тоа што можам да го истакнам во овој момент е дека ссос...
СДСМ: Груевски може да се подготви само да замине, бидејки доаѓа нова Влада
СДСМ со писмено соопштение реагира на интервјуто на Никола Груевски во дневникот на Канал 5....
Груевски: Целта на Тиранската платформа е федерализација како предфинална фаза од растурањето на Македонија
-Доколку не се настапи како што досега беше победник со победник, тогаш овој документ кој е направе...
Груевски: СЈО и СДСМ ја напаѓаат ВМРО-ДПМНЕ оти ги брани националните и државни интереси
Акцијата на СДСМ и СЈО е планира до таа мера, не само да се оди кон поединци од ВМРО-ДПМНЕ, и тоа п...
ГРУЕВСКИ: Очекуваме Хан да повика да се отфрли Тиранската платформа
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во гостувањето во Дневникот на „Канал 5“ коментирајќи...
Медијаторството на Еди Рама е контрапродуктивно
Во Македонија, 75 проценти од граѓаните посакуваат членство во ЕУ. Оттука, тоа е добар совет за пол...
Груевски: Што ќе прави народот нека му ја мислат политичарите кои одат против неговата волја
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во гостувањето во Дневникот на Канал 5 коментирајќи ја ...
Груевски: Државата е нападната, потребно е народот да си ја одбрани
Кога вели дека не е поврзан со СЈО, Заев лаже, рече вечерва во ТВ-интервјуто на Канал 5 лидерот на ...
Груевски: Подготвуваме политички документ за излез од кризата
Ние понудивме две решенија, прво брзи парламентарни избори заедно со локалните избори и нема да се ...
Груевски: Заев не отстапува од пазарењето со националните и државните интереси, бидејќи е заглавен во криминал
Причината зошто Зоран Заев не отстапува е многу јасна. Тој е длабоко заглавен во криминал со конкре...
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ се блиски и соработуваат со лица од подземјето
ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ и неговиот лидер Зоран Заев дека се блиски и соработуваат со лица од крим...
СДСМ: Најрелевантната анкета се резултатите од изборите на 11 декември
Најрелевантата анкета на граѓаните Никола Груевски ја доби на изборите на 11 декември. Околу 700 ил...
Д-р Александар Ној: Македонија е под надворешен притисок
Пратеникот на партијата „Левица“ (Линке) во германскиот Парламент др. Александар Ној смета дека Евр...
Иницијативата „За заедничка Македонија“ бара средба со Хан
Во пресрет на посетата на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на Република Македонија, припадн...
Во Австрија уапсен Албанец од Македонија кој бил дел од петчлена екстремистичка група
Австриската полиција уапсила петчлена група екстремисти, а меѓу нив и еден Албанец од Македонија....
Во Груевски доверба имаат 26%, во Заев двојно помалку 13,5%
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски има речиси двојна предност во однос на довербата кај граѓанит...
СДСМ: Програмата на новата реформска влада гарантира унитарност
Програмата на новата реформска влада ги гарантира унитарноста на Македонија и владеењето на правото...
ВМРО-ДПМНЕ: Заев молкум ја одобрува агендата на Села за да ги добие неговите три гласа во Собранието
Фактот што СДСМ и Зоран Заев не ги осудуваат изјавите на Зијадин Села значи дека тие молчешкум ја о...
СДСМ: Да се овозможи итно формирање нова влада за да ги имплементираме новите здравствени политики
Новата реформска Влада на граѓаните вистински ќе се грижи за здравјето на граѓаните. Здравјето на г...
Села: Власта ми вади стари снимки за да си го скрие криминалот
Зијадин Села од Алијансата за Албанците, тврди дека власта и медиумите блиски до неа деновиве го оц...
Регионалните телевизии со поддршка за ТВ НОВА
Телевизија Нова од голем број граѓани, гледачи и разни здруженија добива поддршка и барање да се из...
ТВ Нова: СЈО сака да не замолкне, потребна ни е солидарност и поддршка од медиумите
Телевизија Нова се соочува со незаконски притисок од страна на СЈО кој не може да се протолкува ник...
„За заедничка Македонија“: Цела држава е на нозе за татковината
Поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“ вечерва по 19-ти пат излегоа на улиците во...
Груевски: Гасификацијата е капитален проект, го исполнуваме ветеното
Во тек е градбата на гасоводот Неготино – Прилеп – Битола, капитален проект од 37 милиони евра, со ...
Попоски: Интеграцијата во ЕУ најдобра гаранција за стабилен Балкан
Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Поп...
Хан и европската тројка во вторник во Македонија
Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Иво Вајгл, ...
СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да прифати дека е опозиција
СДСМ повторно ги повика Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, како што велат, да ја прифатат реалноста...
ВМРО-ДПМНЕ: Нема ниту една рационална причина за продолжување на мандатот на СЈО
Специјалното јавно обвинителство со откажувањето од случајот „Пуч“, со пуштањето од притвор на Веру...
СДСМ поднесе иницијатива до Собранието за продолжување на конститутивната седница
СДСМ поднесе иницијатива во Собранието на Република Македонија за продолжување на конститутивната с...
Меѓународен притисок за мандатот за сметка на Уставот
Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се очекува следната недела да дојде во посета на Македониј...
„За заедничка Македонија“: Марш за унитарноста на Македонија
Во Скопје вечерва продолжи протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со кој гр...
Билјана Василева Трендафилова: Ова е директно задушување на слободата на медиумите и на демократијата во Македонија
Последниов случај на СЈО го толкуваме како директен атак врз нашиот медиум. Обид да се замолчиме, о...
ВМРО-ДПМНЕ: Реакциите на СДСМ и СЈО покажуваат дека двете иституции се исти
ВМРО-ДПМНЕ оценува дека денешните реакции на СДСМ и СЈО покажуваат дека двете иституции се исти и о...
Хан: ЕУ е подготвена да даде силен придонес за евроинтеграцијата на Западен Балкан
Европската перспектива на сите земји од Западен Балкан останува. Европската унија е подготвена да д...
Иванов-Нишани: Воздржаност и нормализирање на билатералните односи
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска во Баку, Азербејџан, оствари билатералн...
Украинката Олика, македонска снаа, помага за лицата со Даунов синдром
Центарот за Даунов синдром годинава организираше креативна работилница, во знак на Светскиот ден на...
Иванов: Македонија е пример за двојните стандарди и лицемерието на сегашниот меѓународен поредок
Двојните стандарди на либералниот поредок нам ни го оспорија правото на идентитет, но и правото на ...
Народен правобранител: Децата да не бидат цел на манипулации при протестите
Народниот правобранител во денешното соопштение изразува загриженост за обидите за инволвирање деца...
ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ со поддршка од 27,1, СДСМ 21,8 отсто од испитаниците
ВМРО-ДПМНЕ ужива поголема доверба од СДСМ кај граѓаните, покажуваат податоците од најновата анкета ...
Иванов ја одложи посетата на Австралија поради кризата во Македонија и поради кавгата на ЕУ и Турција
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов донесе одлука за одложување на посетата на Авст...
СДСМ: Брза разврска на политичката криза
СДСМ денеска преку соопштение побара брза разврска на политичката криза и формирање нова влада, как...
ВМРО-ДПМНЕ: Притворот за Кочан обид за загушување на демократијата
ВМРО-ДПМНЕ смета дека одредувањето притвор на сопственикот на ТВ НОВА Сеад Кочан е незаконско и со ...
ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ со поддршка од 27,1, СДСМ 21,8 отсто од испитаниците
ВМРО-ДПМНЕ ужива поголема доверба од СДСМ кај граѓаните, покажуваат податоците од најновата анкета ...
Масовни протести низ цела држава: Ние сме за заедничка Македонија (Фотогалерија)
Во организација на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва во Скопје се одржа п...
Амети: Натура 2000 една од најзначајните ЕУ политики за Министерството
ЕУ директивите за живеалишта и птици, кои воедно се основните правни механизми за воспоставување на...
Бејли: Договорот од Пржино останува добра основа за надминување на кризата
Договорот од Пржино останува добра основа за надминување на политичката криза во земјата. Одлуката ...
ССК: Воведувањето на ИКТ, услов за поголема конкуретност на компаниите
Македонските компании мора да ги имплементираат комјутерските системи доколку сакаат да бидат конку...
Јавно ќе се објавуваат имињата на комапниите со најмногу поплаки од потрошувачите
Координирано и усогласено функционирање на државните институции и инспекторати, локалната самоуправ...
Здружение на деца бегалци: Никој да не ги дели Македонците на егејци, вардарци и пиринци
Здружението на деца бегалци од Егејска Македонија побара Трифун Костовски да ја повлече својата изј...
Петир до Хан: ЕУ да ја осуди тиранската платформа, нови избори се решение
Искусната пратеничка во Европскиот парламент и прв човек на „Групата на пријатели на Македонија во ...
ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја одбра тиранската платформа наместо националните интереси
ВМРО-ДПМНЕ, денеска преку соопштение го обвини Зоран Заев дека помеѓу тиранската платформа и државн...
Шест сенатори бараат од Тилерсон да испита дали амбасадата во Македонија се мешала во политичките прашања
Шест американски сенатори упатија писмо до државниот секретар Рекс Тилерсон во кое бараат од него д...
„За заедничка Македонија“ го објави „Манифестот на 4-от Илинден“
Над 150.000 граѓани од цела Македонија втора недела го искажуваат својот револт од обидите да се за...
Платформата на албанските партии тема и на Годишното собрание на МАНУ
Актуелната политичка ситуација и платформата на албанските партии стана главна дискусија на денешно...
Груевски: Додека Заев ги залажува граѓаните, ние реализираме конкретни проекти
Најдоцна за две години ќе биде завршена првата фаза од примарниот гасовод од Скопје, преку Тетово, ...
ВМРО-ДПМНЕ: Заев јавно да се откаже од тиранската платформа и намерата да формира тиранска влада
ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека Трифун Костовски подло и недолично ги навредил и понижил Македонците...
За две години најголем дел од Македонија ќе биде приклучен на гасоводот
За две години, ако се биде во ред, најголем дел од Македонија ќе биде приклучен на гасоводот, најав...
СДСМ: Новата влада ќе ја гасифицира Македонија, Груевски да прифати дека е опозиција
Новата Влада ќе ја гасифицира Македонија, реагира СДСМ на изнесените ставови на Никола Груевски, ли...
Груевски: Создаваме можности и градиме подеднакво за сите граѓани
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска на својот Фејсбук профил најави дека првата фаза од п...
Груевски: Создаваме можности и градиме подеднакво за сите граѓани
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска на својот Фејсбук профил најави дека првата фаза од п...
Вебер: Загрижени сме за состојбата во Македонија, Косово и БиХ
 Европската народна партија (ЕПП), која е најбројна групација во Европскиот парламент е загриж...
Дружба со лица со Даунов синдром, сите се добредојдени!
Центарот за Даунов синдром организира дружење со лица со Даунов синдром. Настанот ќе се одржи во ср...
За заедничка Македонија: Маските паднаа!
Граѓаните на денешниот протест на Граѓанската иницијатива За заедничка Македонија носеа маски во св...
ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја отвори пандорината кутија за редефинирање на Македонија
Со одбивањето да ја отфрли тиранската платформа Зоран Заев ја отвори пандорината кутија за редефини...
Коневска - Руси: „За заедничка Македонија“ продолжува со борбата за татковината
Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ најави продолжување на протестите за унитарн...
Иванов: Се додека сум претседател, нема да дадам мандат за рушење на суверенитетот
Пречките за определување мандат се уште не се отстранети, велат од Кабинетот на претседателот Ѓорге...
Јолевски: Односите меѓу Македонија и Турција пример за соработка во регионот
Турција дава силна поддршка на Република Македонија од денот на прогласувањето на независноста, а Р...
ВМРО-ДПМНЕ: Време е Заев да покаже чувство за припадност кон својот народ
ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение порачува дека е крајно време Заев да покаже барем малку државност и чув...
Живееме во Израел, но со мислите сме во родниот Штип
"Тоа студено утро на 11 март 1943 година, Штип беше буден и на нозе, но молк притискаше од сите стр...
„За заедничка Македонија“ со велосипеди по патеката на државноста: „НЕ“ за „Тиранската платформа“
„Граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија“ и денеска продолжи со нивните активности. На рекр...
СДСМ: Иванов да го даде мандатот за влада
СДСМ денеска преку соопштение побара претседателот Ѓорге Иванов да даде мандат за составување влада...
Балканските ѕвезди Дино Мерлин, Дејан Савиќевиќ, Давор Шукер... со поддршка за унитарноста на Македонија
Безрезервна поддршка за унитарна Македонија пристигнува од многу јавни личности надвор од границите...
ВМРО-ДПМНЕ: Ја повторуваме понудата до Заев да се откаже од платформата
СДСМ мора јавно и јасно да се откаже од Тиранската платформа и елементите во неа кои ќе ја редефини...
Музички хепенинг на „За заедничка Македонија“ со Даниел Кајмакоски и Паркети
Со музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, граѓанската иницијатива „За заедничка М...
Лино Червар со поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“
И селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Лино Червар изрази поддршка за граѓанскат...
Марш на „За заедничка Македонија“: Веруваме во Иванов кој ги брани интересите на Македонија
Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва во Скопје го одржа 12. протест на кој беа...
Стефче Алушовски: Време е повторно да се обединиме за Македонија
Поранешениот ракометен репрезентативец Стефче Алушовски на социјалната мрежа Фејсбук даде поддршка ...
ВМРО-ДПМНЕ: Програмата на Заев е политички памфлет и изборна измама
ВМРО-ДПМНЕ ја оцени како политички памфлет презентираната програма што би ја имала идната влад...
Груевски за српски „Телеграф“: Македонија е на нозе, ако Заев не ја отфрли платформата, никој не може да предвиди како народот ќе реагира
Протестите во Македонија влегоа во својата втора недела, а земјата веќе две години е во тешка полит...
Заев презентираше владина програма
Претседателот на СДСМ Зоран Заев во седиштето на партијата презентираше програма на, како што рече,...
Иванов: Армијата е подготвена да ги штити територијалниот интегритет и независноста на Македонија
Знамето што пред четврт век се крена тука, на Рамна Нива, претставуваше јасна и недвосмислена порак...
Над 5,5 милиони евра за опрема и инфраструктура во болницата „Св. Еразмо“ во Охрид
Продолжува големиот инвестициски циклус во нова медицинска опрема за јавните здравствени установи н...
ЕЛЕМ ќе увезува струја по пониска цена од производната
АД ЕЛЕМ ќе увезе 32.710 мегават-часови електрична енергија во период од 11 март до 30 април годинав...
Црвено жолти балони "За заедничка Македонија"
Химната е една, знамето ни е едно, македонското име нема да загине, не запираме и ќе дојдеме во ушт...
Иванов до Заниер: Платформата од Тирана треба да биде осудена и отфрлена
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими генералниот секретар на ОБСЕ Ла...
Аневски: Јанева и Фетаи го прекршиле Кодексот на етика на јавните обвинители
Претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски денеска изјави дека Советот вчера заседа...
Кире Лазаров со нова објава: Мојот избор секогаш е Македонија !
Тешките времиња служат за тоа да видиме што мислат нашите блиски за нас. Драго ми е што има различн...
Протестен марш „За заедничка Македонија“: Тиранската платформа удри по основите на македонската држава
Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва одржа протестен марш во Скопје. Учесниц...
Димитриев: Парламентарни избори заедно со локалните за излез од кризата
Предвремени парламентарни избори заедно со локалните се излез од политичката криза во земјава. Един...
Жените заработуваат помалку од мажите, КСС бара еднаквост
Жените во просек заработуваат 12,5 проценти помалку во однос на мажите, а и потешко се вработуваат ...
За мерката „самовработување со грант“ досега 1.175 апликации
За мерката „Самовработување со добивање грант“ досега се поднесени над 1.175 пријави од невработени...
Турската Влада ни отстапува простор во амбасадата во Казахстан
Со меморандум за согласност, македонската и турската Влада, договориле отстапување на простории во ...
ВМРО-ДПМНЕ: Продолжуваме со спротивствување на обидите за редефинирање на Македонија
Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вчера на седница донел заклучок согласно кој, како што потенцираа...
Хојт Ји: Македонија мора што побргу да формира влада
Заменик помошник на американскиот државен секретар Брајан Хојт Ји во Загреб изјавил дека очекува од...
Протестен марш „За заедничка Македонија“: Немаме резервна татковина
Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и попладнево одржа протестен марш во Скопје, на к...
Могерини гледа потенцијал за решавање на кризата
Политичарите да не си играат со оган во однос на меѓуетничка конфронтација, загрижена сум за состој...
ВМРО-ДПМНЕ: Парламентарни и локални избори во ист термин
Предвремени парламентарни избори кои би се одржале заедно со локалните избори, според ВМРО-ДПМНЕ, с...
Попоски: Не е можно сместување на бегалци на територија на Македонија
Сместувањето на мигрантите што доаѓаат на територија на Република Македонија од земја-членка на Евр...
„GoBankingRates“: Македонија во Топ 10 листата на земји најевтини за живот
Реномираниот „GoBankingRates" направи истражување во кои земји во светот се најевтини за ...
Иванов им испратил писмо на Трамп, Столтенберг, Ердоган и на Туск: Осудете ја платформата од Тирана за Балканот да биде стабилен
Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати писмо до членовите на Европскиот сов...
ФУЕН бара да не им се негира правото на самоопределување на Македонците во Албанија
Федералниот Сојуз на Европскиот Националности (ФУЕН), организација која се залага за правата на нем...
Во Македонија жените се побројни и подолговечни
Од вкупниот број на население во Македонија, 49,9 проценти се жени. Тие живеат 3,9 години подолго о...
Протестните маршови на иницијативата „За заедничка Македонија“ се помасовни (Фотогалерија)
Oткако викендов се одржуваше музички хепенинг, денеска продолжија протетсните маршови на граѓанскат...
Сијарто: Ќе барам од Советот на ЕУ да ја осуди албанската платформа и мешањето на странски премиер во Македонија
Унгарскиот министер за надворешни работи попладнево ќе побара од своите колеги-шефови на дипломатии...
ВМРО-ДПМНЕ: На изборите граѓаните гласаа за ВМРО-ДПМНЕ, не за Тиранската платформа
Точките од Платформата кои се прифатени од страна на Зоран Заев и СДСМ под уцена да формираат Тиран...
СДСМ: Иванов и Груевски да го почитуваат Уставот
СДСМ денеска преку соопштение наведува дека Уставот обезбедува многу јасни решенија за излез од пол...
ВМРО-ДПМНЕ: На изборите граѓаните гласаа за ВМРО-ДПМНЕ, не за Тиранската платформа
Точките од Платформата кои се прифатени од страна на Зоран Заев и СДСМ под уцена да формираат Тиран...
Најмалку фискални сметки се издаваат за извршени услуги
Во Македонија најмалку се издаваат фискални сметки за услуги за одржување и за поправки на домот, з...
Семакедонско, сеграѓанско и натпартиско обединување за Македонија
Познатата пијанистка со светска кариера Елена Мисиркова - Лоза е родена во Македонија. Правнука е н...
Центри за бегалци во земјите од Западен Балкан
Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц предлага создавање центри за бегалци надв...
Нивото на Охридско Езеро се искачи шест сантиметри над минимумот
Нивото на Охридското Езеро е шест сантиметри над дозволениот минимум, а водостоите на реките се под...
Бањите не се веќе ин
Се бара место повеќе за осмомартовските аранжмани за во странство кои ги нудат туристичките агенции...
СДСМ: Нови избори се обид да се продлабочи политичката криза
Демократските процеси се почнати и мнозинската волја на граѓаните преточена во 67 пратенички мандат...
НЕМА БАРИЕРИ МЕЃУ НАРОДОТ И СОБРАНИЕТО: Црвено-жолти ленти на оградата пред законодавниот дом (ФОТО)
Наместо протестен марш, денеска се одржа народен собир во паркот „Жена борец“, каде приврзаниците н...
„За заедничка Македонија“: Со музика против платформи од странски држави (Фото и Видео)
Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Скопје наместо од протестен марш своите с...
ВМРО-ДПМНЕ: Нови избори и изјаснување за платформата
ВМРО-ДПМНЕ ги повикува СДСМ и Зоран Заев доколку се сигурни дека прифаќањето на сеалбанската платфо...
СЕРГЕЈ ЛАТИШЕВ: Западот ја ликвидира Македонија (АНАЛИЗА)
Македонија која е мала сиромашна држава на југот на Европа, остаток од поранешната Југославија и чи...
ДУИ донесе одлука за поддршка на СДСМ и учество во новата влада
Централното претседателство на ДУИ синоќа донесе едногласна одлука да даде поддршка на СДСМ и да уч...
Тодоров: ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против Албанците и со ништо не презема чекори за да ги навреди или понижи
ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против Албанците и со ништо не презема никакви чекори за да ги навреди, пониж...
Заев ги објави идните чекори на СДСМ: Ако Иванов не ја преиначи одлуката, никој не може да спречи избор на претседател на Собрание
Претседателот на СДСМ Зоран Заев, во ТВ интервју ги објави идните чекори на неговата партија доколк...
ВАШИНГТОН ТАЈМС: Сорос пак прави штети во борбата за моќ во Македонија
Амбасадорот Бејли ги прекршил правилата. Тој и неговите вработени треба да се отстранат – веднаш. Н...
ВМРО-ДПМНЕ: Нови избори или СДСМ да се откаже од албанската платформа
ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение посочува дека јасно ја соопштило својата позиција уште пред да в...
Херитиџ ја обвини американската Амбасада во Македонија за туркање своја надворешна политика
Водечката американска конзервативна Фондација Херитиџ обвини дипломати останати од администрацијата...
Иванов: ЕУ јавно и јасно да го осуди мешањето во внатрешната политика на Македонија
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со високата претставничка на Е...
Тачи: Посетата на Могерини од особена важност за Македонија
Лидерот на ДПА Мендух Тачи на денешната средба со високата ЕУ претставничка за надворешна и безбедн...
Ахмети по средбата со Могерини: Институционалната криза не смее да се претвори во етничка
Институционалната и системска криза не смее да се претвори во етничка, порачал претседателот на ДУИ...
ВМРО-ДПМНЕ по средбата со Могерини: Брзи избори за излез од политичката криза
ВМРО-ДПМНЕ на денешната средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...
Могерини: Иванов да ја преиспита и повлече одлуката во интерес на граѓаните
Демократските правила предвидуваат почитување на волјата на мнозинството. Бараме од претседателот И...
Заев по средбата со Могерини: Од Македонија се очекува да се почитуваат демократските процеси
Посетата на високата претставничка на ЕУ за безбедност и надворешна политика Могерини е сериозна по...
СДСМ се надева дека Иванов ќе ја преиспита својата одлука и ќе му го даде мандатот на Заев
Зоран Заев, лидерот на СДСМ, изрази надеж дека претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќ...
Димитриев до Рама: И без вашето мешање ќе најдеме решенија
Македонскиот премиер Емил Димитриев денеска му напиша писмо на албанскиот премиер Еди Рама во кое н...
Бејли: Иванов повторно да ја разгледа одлуката, соседите да покажат воздржаност
Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли денеска го повика претседателот Иванов повторно да ...
Ахмети: Внатреетничката криза да не се претвори во етнички судири
Заедничката изјава на албанските парламентарни партии во Македонија на ниту еден начин или форма не...
Османи: Одлуката на Иванов ја продлабочува кризата
Демократската унија за интеграција (ДУИ) смета дека одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не се...
ВМРО-ДПМНЕ: Ќе поддржиме влада на СДСМ, ако се откаже од платформата од Тирана
ИК на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница ја реафирмираше позицијата и ставот на партијата „дека во ко...
Хан: Почитувајте го исходот од изборите, во демократијата мора да се признае парламентарното мнозинство
Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, вечерва преку својот профил на социјалната м...
Трет ден протести: Кој сака мултиетничка Македонија да ни се приклучи (Фото)
Ние граѓаните за заедничка Македонија го повикуваме членството на СДСМ и секој граѓанин кој искрено...
Заев: Иванов изврши државен удар
Ѓорѓе Иванов со одлуката да не го додели мандатот за состав на нова влада, за што е обврзан според ...
Иванов не му го даде мандатот на Заев: Ни Уставот ни совеста не ми дозволуваат да дадам мандат на некој со платформа која е против Македонија
Ниту Уставот, ниту совеста не ми дозволуваат да дадам мандат на некој кој ја руши независноста и су...
УЈП отвори дополнителни шалтери за поднесување Годишна даночна пријава
Управата за јавни приходи отвори дополнителни шалтери на кои ќе може да се поднесат годишните даноч...
Поповски: Нема нови случаи на птичји грип
Нема нови жаришта и нови случаи на птичји грип во Македонија, изјави денеска директорот на Агенција...
Промовирани нови мерки за вработување
Од денеска сите невработени лица во социјален ризик и компании кои сакат да вработат вакви лица ќе ...
Водечка американска организација за транспарентност покрена истрага за УСАИД и Амбасадата во Македонија
Џудишал Воч, една од најголемите американски организации кои се борат за транспарентност во работат...
„Труст“ нов предмет на Специјалното јавно обвинителство
Специјалното јавно обвинителство денеска објави нова финансиска истрага под името „Труст“ која се о...
Алијанса за ретки болести бара нови лекови на позитивната листа
Нови лекови за ретки болести, како и нови иновативни лекови за малигни заболувања да се стават на п...
„Виз ер“ воведе авиолинии од Скопје кон Малта, Рим и Ваксјо
Нови авиолинии од Скопје кон Малта, Рим (Чампино) и Ваксјо (Шведска) ќе воведе од 14 и 16 јули годи...
Вајгл: Убедливото гласање за Резолуцијата за Македонија е поддршка за политичка и економска стабилизација
Убедливото гласање за Резолуцијата за Република Македонија на денешниот состанок на Комитетот за на...
Конгресмени незадоволни од одговорот на Бејли, бараат истрага против Амбасадата и УСАИД
Група од седум американски конгресмени испратија писмо до американската Канцеларија за oдговорност ...
„Алкалоид“ лани со раст на продажбата и нето добивката, инвестиции и 157 нови вработувања
„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари - декември 2016 год...
Најмногу директни инвестиции лани од Германија и Турција
Вкупните директни инвестиции во Република Македонија во деветте месеци од 2016 година изнесуваат 19...
Вајгл: Убедливото гласање за Резолуцијата за Македонија е поддршка за политичка и економска стабилизација
Убедливото гласање за Резолуцијата за Република Македонија на денешниот состанок на Комитетот за на...
Заедничка Македонија против платформата од Тирана
Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија објави проглас во кој се вели:...
Протестен марш на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ (Фото)
Скопје (Фото: Б. Грданоски) - Мирен граѓански марш во организација...
Проглас на Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија
Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија денеска објави проглас со кој се бара од политичкит...
Зајакнување на капацитетите за борба против перење пари со поддршка од ЕК и СЕ
Македонија ќе ги зајакнува капацитетите на вклучените институции во борбата против економскиот крим...
Процесот „16+1“ нуди одлични перслективи за односите Кина - Македонија
Новиот кинески концепт на меѓународни односи ја има предвид изменетата меѓународна сцена на односи ...
Центри на моќ се клучни за кризата во Македонија, на чекор сме да го изгубиме она за што нашите предци пролеале крв, смета Груевски
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за ТВ Сител, изјави дека надворешните фактори, односн...
Груевски: Основната цел на целата операција е слабеење на државата со цел промена на името и идентитетот
Основната причина за целата операција за рушење на власта и носење на Зоран Заев е слабеење на држа...
Груевски: Кога државата е нападната, само народот може да ја одбрани
Кога државата е нападната, само народот може да ја одбрани. Не можат само политичарите, особено ког...
Груевски: Ќе го поддржиме СДСМ доколку се откаже од „Платформата од Тирана“
Ќе поддржиме малцинска влада, доколку СДСМ се откаже од Законот за јазици, платформата и редефинира...
Нека удри по мене, нека ме уапси, но нека не удира по државата, му порача Груевски на Заев
Ако толку по секоја цена сака Заев да биде премиер, нека не удира по државните и националните интер...
Влада со агенда од сеалбанска платформа?
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги доби потписите од Албанците, по што очекува да му се додели мандат з...
Некои македонски политичари си ја продаваат душата само за да дојдат на власт
Македонското литературно друштво "Григор Прличев" од Сиднеј во отвореното писмо до претседателот на...
Османи: Заев прифати 5000 евра казна за неупотреба на албанскиот јазик
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев прифатил три до пет илјади евра казна за неупотреба на албанскиот јазик...
Митинзите не носат гласови
Даме Крцоски (36), кој живее и работи во Перт, е единствениот Македонец кој на претстојните парламе...
13-години од смртта на претседателот Борис Трајковски
Со положување цвеќе и оддавање почит пред споменикот на поранешниот претседател на Република Македо...
СДСМ: Заев мандатар
Централниот одбор на СДСМ на денешната седница, како што соопшти попладнево, едногласно го утврди п...
ВМРО-ДПМНЕ: Ќе ја заштитиме волјата на мнозинството
ВМРО-ДПМНЕ целосно се спротиставува на обидите да се игнорира и изигра волјата на мнозинството Маке...
ДУИ му ги даде потписите на СДСМ за формирање Влада, за коалицирање допрва ќе одлучува
ДУИ донесе одлука да ги даде потписите за формирање Влада на СДСМ. Доцна вечерва ова го изјави порт...
Членови на ВМРО-ДПМНЕ и симпатизери масовно излегуваат на улица: Нападната ни е татковината (Фото)
Откако централното раководство на ВМРО-ДПМНЕ ги повика општинските комитети да одржат итни состаноц...
Марш на „Тврдокорните“ низ Скопје: „НЕ“ за поделба на Македонија (ФОТО)
Протестен марш на здружението на граѓани Тврдокорни против, како што велат, поделбата на Македонија...
Ахмети: Се разгледува и опцијата ДУИ да остане во опозиција
Претседателот на ДУИ Али Ахмети пред денешната седница на Претседателство на партијата што се одржу...
За врвна медицинска грижа: Модерна поликлиника на „Аџибадем Систина“ отворена и во Битола (ФОТО)
Клиничката болница „Аџибадем Систина“ инвестира во отворање на својата прва поликлиника. Во модерно...
Ахмети: Претседателството денес ќе разговара дали ќе се прави нова влада со СДСМ
Претседателството на Демократската унија за интеграции (ДУИ) се очекува денеска повторно да се сост...
ВМРО-ДПМНЕ по средбата на Груевски со сер Данкан: Предложивме нови избори за стабилна Македонија
Актуелните политички случувања во Македонија и чекорите кои би се преземале во иднина, беа тема на ...
Шеќеринска по средбата со британскиот дипломат сер Данкан: Се отвораат светли перспективи за Македонија
Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, придружувана од генералниот секретар Оливер Сп...
Британскиот министер за Европа сер Алан Данкан на средба со претставници на ВМРО-ДПМНЕ
Амбасадорот Чарлс Гарет и британскиот министер за Европа и Америка, сер Алан Данкан ја завршија сре...
Груевски: Остануваме на браникот на државните и националните интереси
ВМРО-ДПМНЕ посочи дека СДСМ има намера да ја редефинира државата само за да дојде на власт и оти за...
Заев: Обезбедени се потписите за мандат за нова влада
Претседателот на СДСМ Зоран Заев изјави дека веќе се обезбедени потписите за давање мандат за форми...
ВМРО-ДПМНЕ: Изборните криминали на Заев се за да се дограби до власт и редефинирање на државата
Целта на сите лаги, манипулации и изборни криминали на Зоран Заев е да се дограби до власт и да ја ...
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ двеипол години со политичката криза ги кочи проектите за граѓаните
ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција обвини дека СДСМ веќе две ипол години со политичката криза ја попре...
МПЦ-ОА: Да се зачува унитарноста на државата и уставната позиција на македонскиот јазик
Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА изразува голема загриженост за актуелната ситуација во која се ...
Бујар Османи за преговорите со СДСМ: Законот за јазици усогласен, се разговара за останатите прашања
Затворањето на прашањето за употребата на албанскиот јазик не значи по автоматизам поддршка за форм...
Резултати од работењето на Македонски Телеком за 2016 година
Македонски Телеком АД-Скопје ја задржа водечката позиција на пазарот во фиксни говорни услуги на кр...
Заев: Обезбедени се потписи за мандат за нова влада, останаа само мали детали да се утврдат со ДУИ
Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека веќе се обезбедени потписите за давање мандат ...
Годинава двојно повеќе средства за модернизација и опрема на АРМ
Прогресот којшто го има постигнато Република Македонија во делот на потребните одбранбени подготовк...
ДУИ: Во петок ќе се решава дали ќе се влезе во владата, дадена согласност за предлог-текстот за албанскиот јазик
Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на синоќешната седница ја прифатила в...
ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме редефинирање на Македонија
ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека СДСМ има намера да ја редефинира државата само за да дојде на власт ...
Груевски: СДСМ и ДУИ сакаат да направат дефакторизација на македонскиот народ
СДСМ и ДУИ сакаат да направат дефакторизација на македонскиот народ. Она што сега се случува покажу...
Херитиџ: Напредокот на Македонија за 10 години невиден досега
Рангирањето на Македонија на 31 место на индексот на економски слободи на фондацијата Херитиџ, и на...
Шефицата на европската дипломатија и безбедност, Могерини доаѓа во Македонија
Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини,...
Основен суд Скопје 1: Однесувањето на обвинителките од СЈО незапаметено во историјата на судот
Основниот суд Скопје 1 - Скопје денешното однесување на обвинителките од Специјалното јавно обвинит...
Британскиот министер за Европа сер Данкан во посета на Македонија
Британскиот министер за Европа и Америка, сер Алан Данкан утре ќе допатува во посета на Република М...
Аризанкоски: Системот „МојТермин“ постојано се надградува-за една година 9 милиони упатувања
Управата за електронско здравство континуирано функционира и постојано се стреми кон надградба и до...
ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста има право да знае за криминалите на луѓе поврзани со врвот на СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ денеска порача дека јавноста има право да знае, како што наведува во соопштение, за крим...
Проект за зголемување на вработувањето лица со попреченост
„Центар за вработување на лица со хендикеп“ е новиот проект што почнуваат да го реализараат Стопанс...
Заев: Со Ахмети ги приближивме ставовите и надминавме одредени разлики
Претседателите на СДСМ и на ДУИ Зоран Заев и Али Ахмети вечерва во Мала Речица имаа средба во рамки...
Проект за вработување негувателки за грижа на стари луѓе
Вработување на долгорочно невработените жени над 40 години, обука за негуватели за грижа на стари л...
Жените успешни бизнисменки во занаетчиството
Никој нема пречка за да стане претприемач, подеднакво сите невработени и мажите и жените можат да а...
Водата се враќа во Охридското Езеро
Нивото на Охридското Езеро е два сантиметра над дозволениот минимум, а значително е намален водосто...
ФЗОМ ќе ги едуцира пензионерите за нивните права од здравствено осигурување
Проектот „Фондот поблиску до пензионерите“ предвидува одржување на 30 едукативни работилници низ Ре...
Попоски: Тешко е да се прогнозира дали ќе има влада или нови избори
Во овој момент тешко е да се прогнозира кога и во каква форма би формирале влада или дали би се одл...
ВМРО-ДПМНЕ: Судството да не потклекне пред заканите на СДСМ
Судството не смее да потклекне пред заканите на СДСМ. Судиите мора да го задржат професионалниот кр...
ЕК не гледа проблем во албанската платформа, сака брзо формирање влада
Европската комисија (ЕК) не гледа проблем во т.н. албанска платформа што ја иницира премиерот на Ал...
Ристовски: За оваа година планирани 3,7 милиони евра за поддршка на иновации
До 3 мај 2017 трае повикот на Фондот за иновации и технолошки развој за поддршка на заинтересиранит...
СДСМ: Целосен реизбор на судии
СДСМ преку соопштение најавува целосен реизбор на судии, посочувајќи дека никој нема да ја спречи п...
ВМРО-ДПМНЕ: Нападите врз новинари се срамни и недолични
Јавните закани на екс-пратеникот на СДСМ Есад Рахиќ упатени до сите новинари кои ја информираат јав...
ВМРО-ДПМНЕ:Во тек инвестициски циклус во здравството од 74,6 милиони евра
Како никогаш до сега, во здравствената инфраструктура во тек е инвестициски циклус во вредност од 7...
Кој има сила, може да работи до 67 години
Нема да се менуваат условите за пензионирање. Од Министерството за труд и социјална политика велат ...
Обвинителството отвора постапка против функционери во МВР
Поради злоупотреба на службените овластувања и изборни нерегуларности Основното јавно обвинителство...
И Франкс против Бејли
Републиканскиот конгресмен од Аризона, Трент Франкс најави две нови истраги за американскиот амбаса...
Поради реконструкција, бивша Градска го намалува бројот на пациенти
Универзитетската клиника по хируршки болници "Свети Наум Охридски" го намалува бројот на пациенти ш...
4 000 евра за невработени што ќе почнат бизнис
Почна аплицирањето на невработените лица за грант за самовработување преку отворање сопствен бизнис...
По објавувањето на врските со Сорос, американскиот конгресмен Франкс најави испитување на работата на амбасадата во Македонија
Американскиот конгресмен Трент Франкс, републиканец од Аризона, се приклучи на повиците од Конгресо...
Со Ивица Боцевски, македонскиот амбасадор во Бразил, за политиката и карневалите: Рио - најголемата журка во светот
Февруари е месец кога Рио де Жанеиро, градот на надалеку познатите плажи Ипанема, Копакабана и Лебл...
Мијалков го демантира пратеникот на СДСМ: Зекири да се извини
Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков демантира дека пратеникот од редовите на СДСМ, Мухамед З...
ВМРО-ДПМНЕ: Зекири донирал 180.000 денари за кампањата на СДСМ, а Туфекџиќ 118.000 денари
ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека новинарот Мухамед Зекири донирал 180.000 денари за кампањата на СДС...
Фич го потврди „ББ“ рејтингот на Македонија
Фич го потврди „ББ“ рејтингот на Македонија. Како што наведуваат од кредитната агенција, потврдата ...
Охридско Езеро преживува
Крајбрежјето на Охридското Езеро кај малото пристаниште во Охрид десетина метри е покриено со мил и...
Заев за материјалите од ДУИ: Прифатливо се што е во рамки на Уставот
Претседателот на СДСМ Зоран Зоран Заев коментирајќи ги материјалите што ги добиле синоќа од ДУИ од ...
Се унапредува стручното средно образование со грантови од МОН
Средните училишта заедно со компании, а со поддршка на Министерството за образование и наука, преку...
МАЦЕФ: Жените најзасегнати од енергетската сиромаштија
Во светски рамки под енергетска сиромаштија се подразбира потрошувачка на електрична енергија под д...
Глобален самит: Жената е најупорен и најуспешен лидер
Во Македонија денеска почна Глобалниот самит на жени лидери на кој учествуваат над 300 жени од пет ...
Нови 10.000 работни места со Оперативниот план за вработување за 2017
Нови 10 илјади вработувања е планирано да се реализираат со мерките и програмите од Оперативниот пл...
Субвенции од 31 милион денари за домашна документарна и играна програма
Триесет и еден милион денари изнесуваат субвенциите за годинава од државата за продукција на домашн...
„Аџибадем Систина“ отвори поликлиника во Битола (ФОТО)
Клиничката болница „Аџибадем Систина“ инвестираше во отворање на својата прва поликлиника. Во близи...
Авторот на извештајот на Херитиџ - импресиониран сум од економскиот напредок на Македонија
Амбасадорот Тери Милер, директор на Центарот за трговија и економија во американската Фондација Хер...
Македонија рангирана на 31. место во светот како економски слободна земја
Македонија се искачи на 31. место на индексот на економски слободи на американската фондација "Хери...
Сите институции ќе ги стандардизираат своите податоци
Претставници на 20 државни институции, со користење европски искуства се обучуваат да креираат и ст...
Жбогар: Да не се драматизира, оптимист сум дека ќе се формира влада
Евроамбасадорот Самуел Жбогар изјави дека е оптимист оти политичките лидери во Македонија ќе г...
НБРМ повторно ја намали каматната стапка на благајничките записи
Каматната стапка на благајничките записи да се намали за дополнителни 0,25 процентни поени и да изн...
Костовски: Скандалот со „Струмица Гас“ е потврда за катастрофалното работење на Заев
Последниот скандал со јавното претпријатие „Струмица Гас“ и милионските суми народни пари кои се из...
Шилегов: Очекуваме потписи од ДУИ за да направиме Влада
Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов одговарајќи на новинарско прашање рече дека нивните очекувања се ...
ССМ со новата влада ќе го отвора прашањето за зголемување на платите
Зголемување на платите пресметано врз основа на зголемувањето на цените на производите, услугите и ...
Пломп: Да не се губи време и да се формира влада
Холандскиот амбасадор во Македонија Ваутер Пломп го повтори ставот на еврокемсарот Јоханес Хан...
Груевски: Ќе се гради нов водовод во Гевгелија
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на неговиот Фејсбук профил го поздравува почнувањето на...
На Клиниката за онкологија нова бесплатна терапија за шест вида карцином
Се воведуваат нови лекови за терапија на шест типови малигни заболувања, што претходно не биле дост...
318 амандмани на резолуцијата за Македонија во Европскиот парламент
Вкупно 318 амандмани се поднесени на предлог-резолуцијата за Република Македонија во Европскиот пар...
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ветува нешто што веќе функционира
ВМРО-ДПМНЕ во реакција на соопштението на СДСМ со кое најави проекти за поддршка на спортот во обра...
Мисајловски: Годинава изградба на рекорден број патишта
Активности за изградба и обнова на 40-ина патишта, автопати, експресни, регионални и локални, најав...
Остро писмо до Бејли: Сенаторот Ли бара одговори од американскиот амбасадор за вмешаноста на Сорос
Мајк Ли, сенатор од сојузната американска држава Јута, му испратил писмо на американскиот амбасадор...
„ОРКА холдинг“ донираше 1.600 јакни за деца со посебни потреби и за деца без родители
Донација на илјада и шестотини зимски јакни компанијата „Орка Холдинг“ АД Скопје во соработка со ко...
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ глуми борба за демократија
ВМРО-ДПМНЕ денеска во пишано соопштение наведува дека начинот на работа на функционерите на СДСМ е ...
Попоски - Курц: Покажавме дека Македонија и Австрија можат одлично да соработуваат
Придонесот на Македонија за затворање на Балканската мигрантска рута денеска уште еднаш е потенцира...
Народна банка: Прерано е да се плашиме од нова финансиска криза
Не му беа потребни 100 дена од влезот во Белата куќа за да го исплаши светот оти му се заканува нов...
Американските амбасадори остануваат до крајот на 2017 или почеток на 2018
Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ги смени амбасадорите што ги именувала претхо...
Ако СДСМ ја прифати Платформата, одиме во опозиција
"Кога ги бранев националните интереси, свесен бев дека ќе бидам нападнат, и затоа на нозе го издржа...
Муслиманите ќе бидат побројни од христијаните во Македонија
Муслиманите ќе бидат мнозинско население во Македонија до 2050 година. Ова се вели во истражувањето...
Австрискиот министер за надворешни работи Курц во посета на Македонија
Претседавачот со ОБСЕ за 2017 година и министер за надворешни работи на Република Австрија, Себасти...
Нова германска инвестиција и изградба на нов рудник за јаглен
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва изјави дека посакува што поскоро да заврши криз...
Груевски: Нови предвремени избори со јасен победник
ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека на Македонија и се потребни предвремени избори со јасен победник...
Груевски: Мисијата на СЈО е ВМРО-ДПМНЕ и неговото раководство
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва демантираше дека Специјалното јавно обвинителство бил...
Не е логично во Македонија да има двојазичност, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ
ДУИ бараше двојазичност на целата територија на Македонија. Кажавме дека пред се е нелогично да има...
Шапка рај за екстремни спортови
Во скијачкиот центар Попова Шапка, над Тетово, има повеќе гости отколку снег. Планината е шарена, о...
Викендов избегнувајте ја Грција
Македонските транспортери бараат меѓународна поддршка за деблокирање на граничните премини со Грциј...
Шчербак: Одлука наметната од надвор не може да ја реши кризата во Македонија
Руската Федерација е убедена дека граѓаните во Македонија имаат долга историја и висока култура и м...
Заев: Не се отфрла можноста за прифаќање на платформата на Албанците
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, не ја отфрли можноста неговата партија да ја прифати платформата...
Aхмети: Потребно е решение за стабилност
На земјата и треба решение, но не какво било, туку кое ќе произведе стабилност, ќе го зајакне мирот...
СЈО: Повредена тајноста на предистражна постапка
Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека дека е повредена тајноста на предистражна пос...
Кучи: Либерализација нуди поголеми можности со оптимален пазарен модел
Министерот за економија Дритон Кучи денеска учествуваше на министерскиот состанок на земјите од Зап...
ЕУ по изјавата на Рорбахер: Целосно го поддржуваме суверенитетот и целовитоста на Македонија
Европската унија во целост го почитува суверенитетот на Репулика Македонија, вклучително и почитува...
Хан: Важно е новата влада да се формира на солидна и широка основа
Важно е новата влада да се формира на солидна, широка основа и да ја следи европската перспектива. ...
Мирен протест во Охрид против СЈО
Граѓани на Охрид, партиски членови и симпатизери на ВМРО - ДПМНЕ, денеска на пладне одржаа мирен пр...
Средба Груевски-Тимоние: Широките коалиции во Македонија се проверен рецепт за неуспех
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата ...
Енергетските реформи клучни за развој на Западен Балкан
Во Скопје денеска се одржа состанок на министри за енергетика на земјите од Западен Балкан вклучени...
Димитриев-Хан: Да се почитува сувереноста во одлучување за државни прашања
Премиерот Емил Димитриев и еврокомесарот Јоханес Хан на денешната средба во Скопје истакнале дека е...
Конгресмен Дејв Трот: Поддршка за суверена и силна Македонија
Наш заеднички интерес е суверена и силна Македонија. Ние мораме да ја поддржиме ваквата Македонија ...
ВМРО-ДПМНЕ: СОРОС и СДСМ водат хајка против оние кои се борат за десоросоизацијата
ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека СОРОС и СДСМ водат хајка против невладиниот сектор што се бори за де...
Arena Sport каналите вклучени во новите Интернет и ТВ пакети од Телеком
Македонски Телеком подготви извонредни понуди за своите корисници. Со новите подобрени Интернет и Т...
Стејт департментот се огласи по изјавите на Рорабахер: САД го поддржуваат територијалниот интегритет на Македонија
Позицијата на САД кон Македонија не е променета, соопшти американскиот Стејт департмент во врска со...
ВМРО-ДПМНЕ: Македонија заслужува вистински невладин сектор
ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите посочува дека деновиве повторно сме сведоци како сорос...
ОМД бара разрешување на конгресменот Рорабакер
Обединетата македонска дијаспора смета дека со крајно неодговорниот напад против Република Македони...
Граѓаните најмногу бараат станбени и потрошувачки кредити
Условите за кредитирање во четвртиот квартал кај населението се олеснети, а побарувачката е зголеме...
Груевски: Состојбата во Македонија е зрела за нови предвремени избори
Состојбата во Република Македонија е зрела за одржување нови предвремени парламентарни избори порад...
Коцијанчич: Хан во Скопје ќе се сретне со политичките лидери
Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, в четврток во Скопје ќе се сретне и со лидер...
ВМРО-ДПМНЕ: На Mакедонија и треба вистински граѓански сектор и десороизација
ВМРО-ДПМНЕ смета дека „СДСМ и Сорос се едно кога станува збор за форсирање на антидржавната агенда“...
МНР: Конгресменот Рохрабакер разгорува национализам околу Македонија, Стејт департментот да се изјасни
Министерството за надворешни работи на Република Македонија преку македонската Амбасада во Вашингто...
Блокадата на Евзони направи милионски штети на бизнисот
Милионски штети трпат транспортерите и македонското стопанство, поради еднонеделната блокада со тра...
Од јули директен лет Скопје-Доха со Катар ервејс
Авиокомпанијата Катар ервејс денеска официјално потврди дека од 17 јули годинава ќе почне да лета н...
Еврокомесарот Хан доаѓа во Скопје
Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, во четврток доаѓа во Републ...
Руска амбасада: Излез од политичката криза во Македонија во рамки на Уставот
Убедени сме дека излез од тешката внатрешно политичка криза која ја зафати Република Македонија мож...
Грчките европратеници се мобилизираат околу Тајани во врска со името на Македонија
Грчките политичари по се изгледа не можат да ја заборават изјавата на сегашниот претседател на Евро...
Јанкулоска повикана во СЈО, обвини за политичка пресметка
Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска беше на распит во Специјалнот...
„Македонски Телеком“ со извонредни понуди во месецот на вљубените
Македонски Телеком во месецот кога се одбележува љубовта, подготви извонредни понуди за своите прип...
„Велт“: Во Турција уапсени џихадисти од Македонија
Турската полиција уапси двајца македонски државјани, кои живееле во Германија, под сомнеж дека се п...
ВМРО-ДПМНЕ: Стоп за манипулациите и деструкциите
ВМРО-ДПМНЕ смета дека по обелоденувањето на информациите за тоа како точно Сорос ги финансира негов...
Скопје ќе биде најголемо предградие на Штип
Според темпото што го остварува Штип во својот севкупен развој, може да се очекува Скопје да биде н...
Никој не го ферма Законот за пушење
Според податоците на Државниот пазарен инспекторат, само за еден месец од почетокот на годината дос...
СДСМ бара итни промени во здравствениот систем
СДСМ смета дека се потребни итни промени во македонскиот здравствен систем со кои ќе се овозможи по...
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните бараат одговори како Шилегов годишно заработува по 100.000 евра
ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција обвини дека пратеникот на СДСМ Петре Шилегов дневно заработува по 3...
Кадино индустри груп: Врвен квалитет инспириран од традицијата
Кадино Индустри Груп e производствена компанија со повеќе од 25 годишно искуство во производство на...
Најважно е натпреварувањето со самите себе
Дана Стојкова (37), национален менаџер за продажба на "Авон" за Македонија и за Црна Гора, водечка ...
Може да се пушта македонска музика
Од вчера е тргната забраната за емитување на македонска музика од репертоарот на Здружението за заш...
Обдукцијата е моќ да се докаже вистината, не хорор филм
Од пред два месеца д-р Александар Станков е новиот директор на Институтот за судска медицина, крими...
Нема нови случаи на птичји грип, состојбата будно се следи
Состојбата во струшкото село Мороиште е мирна и будно се следи. До овој момент, сите земени брисеви...
Македонија официјално извозник на разладени производи од живина во ЕУ
Од 28 јануари Македонија и официјално доби одобрение за извоз на производи од живина во Европската ...
Адвокатска комора: Се намалува тарифата за договорите со вредност од над 10.000 евра
Управниот одбор на Адвокатската комора на Република Македонија донесе Одлука за намалување на Адвок...
ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е една од најмалку задолжените земји во Европа
ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на денешните обвинувања од СДСМ за задолженоста истакнува дека Мак...
Шилегов: Kривични пријави за Димитриев, Попоски, Тодоров и Канческа-Милевска
Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов денеска најави дека поднесува кривични пријави против Емил Димитр...
Кукан: Платформата на Рама за албанските партии во Македонија е целосно неприфатлива за ЕУ
Искусниот европратеник и поранешен министер за надворешни работи на Словачка, Едвард Кукан, испрати...
МНР: Соседите да се занимаваат со своите проблеми, а не со Македонија
Во Македонија има избрани претставници од граѓаните и тие се единствените легитимни фактори во носе...
За албанскиот премиер Рама „не е важно кој ќе формира влада во Македонија, туку албанската платформа“
Албанскиот премиер Еди Рама продлужува со коментарите за последните случувања во Македонија....
ВМРО-ДПМНЕ: Никој не верува дека СОРОС се бори за отворено општество
ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение оценува дека се поголем е отпорот против приврзаниците на СОРОС...
Стејт департмент: Целта на САД е Македонија да стане членка на евро-атлантското семејство
Политиката на САД во Македонија е насочена кон поддршка на процесот на евро-атлантска интеграција н...
Институт за јавно здравје: Намален бројот на заболени од грип
Во текот на четвртата недела јануари (од 22 до 29 јануари) во Република Македонија пријавени се 1.1...
Зголемен извозот во Германија, но и интересот на германските инвеститори за Македонија
Се зголемува македонскиот извоз во Германија, а расте и интересот на германските инвеститори за Мак...
Руско МНР: Се продлабочува политичката криза во Македонија
Русија констатира сериозно продлабочување на политичката криза во Македонија и силно надворешно вли...
НБРМ: Економијата закрепнува, растот во третиот квартал 2,4 отсто
Растот на економијата за 2016 година се очекува да изнесува 3,5 проценти. Во третиот квартал оствар...
„Шпигел“: Европски граничари на грчко-македонската граница
Грчките медиуми денеска пренесуваат информација објавена во онлајн изданието на германски „Шпигел“ ...
Охридски бисер и филигран за сопругата на Брус Аткинсон
Генералниот конзул на Република Македонија во Мелбурн, Бети Коруновска се сретна со претседателот н...
Иванов: Доказ за 61 пратеник и заштита на унитарноста на Македонија, услови за мандат
По консултациите со политичките партии одлучив да го дадам мандатот на оној кој ќе прилози доказ, п...
Заев по средбата со Иванов: Треба да докажеме дека имаме мнозинство согласно Уставот, а тоа е 61 пратеник
Лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва по двочасовните консултации кај претседателот Ѓорге Иванов изјав...
Средба на Груевски со германската амбасадорка Алтхаузер
 Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет Никола П...
Бејли не открива дали е еден од анти Трамп дипломатите
Амбасадата на САД во Македонија со дипломатски одговор за тоа дали амбасадорот Џес Бејли го добил м...
Ахмети по консултациите со Иванов: Сите треба да придонесеме за излез од кризата
Лидерот на ДУИ Али Ахмети по денешните консултации со претседателот Ѓорге Иванов порача дека сите т...
ВМРО-ДПМНЕ: Барањето на Коцијанчич нема основа во Уставот
ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение оцени дека портпаролката на ЕК Маја Коцијанчич денеска не дала одговор ...
ВМРО-ДПМНЕ: Ставот дека не треба да има нови избори не е на официјален Вашингтон
ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение оцени дека со својот одговор Амбасадата на САД потврдила дека с...
Иванов ги заврши консултациите со Беса и Алијансата за Албанците
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска имаше одвоени средби со раководствата на...
ВМРО-ДПМНЕ: ЕК да го појасни барањето за формирање „што е можно поширока влада“
ВМРО-ДПМНЕ денеска побара од Европската комисија да појасни на основа на кој дел од Уставот на Репу...
Се уништува живината во струшко Мороишта поради птичји грип, селото изолирано
Околу 3.000 единки живина во струшкото село Мороишта денеска ќе бидат убиени и отстранети поради на...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
26 ден протести-нема Тиранска влада
26 ден по ред илјадници граѓани маршираат низ улиците во Скопје. Вечерва н...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter