Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.12.2016, 13:40

Пропаѓа предградие на Детроит, евакуирана цела населба

САД - Цела населба е евакуирана, а комуналната служба ја пренасочи канализацијата во реката Клинтон, откако се отворила голема дупка во Фрејзер, предградие на градот Детроит во САД.

Главниот пат ќе биде затворен со месеци, а властите стравуваат дека главната учица може да се урне, па еден дел од неа е затворен, затоа што е под влизание на дупката што се проширува. Обидите да се открие причината се прекинати во вторник затоа што работниците наишле на гасовод.
Се сомневаат дека пропаѓањето го предизвикал колектор со дијаметар од 3,3 метри, но работниците не успеале со камери да дијагностицираат колку е сериозен проблемот. Жителите на 22 куќи се евакуирани на две недели.
Ѕидовите на една куќе се урнати, а на две други покажуваат знаци на уривање. Некои столбови за осветлување се навалени.
Градоначалникот прогласи вонредна состојба во Фрејзер, а одобрени се и средства за санирање на штетата, Ако понорот се прошири, патот ќе биде затворен најмалку десет месеци.


Текстот е прочитан 1476 пати.
#
Мајка и ќерка загинале во различни сообраќајки во рок од 30 минути
Ујгурите ги измачија научниците со Пор Бажин
Цело богатство за една вечер на островот "Срце"
Топ 5 најморничави места на светот
34.000 долари за пудинг
На Рубик му требал цел месец за да ја намести Рубиковата коцка
Брегзит, Френзит, Грекзит... А Трекзит?
Индиец не може да си најде работа оти се вика Садам Хусеин
Конфучие во комунистички целофан
Капсула со една соба е иднината на хотелите?

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter