Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.12.2016, 14:28

„Гугл“ конечно го менува Адоуб Флеш Плеер во Хром

Компанијата "Гугл" уште во мај годинава соопшти дека ќе го блокира Адоуб Флеш Плеер во Хром, а сега почнува и да го исполнува ова свое ветување.

"Гугл" полека го воведува ХТМЛ5 за корисниците, а тоа ќе го прави во следните неколку месеци. Ќе почне со еден отсто корисници на моментната верзија на Хром.
До февруари 2017 сите корисници ќе добијат упатство, ако на интернет страниците немаат ХТМЛ5 плеер, а Флеш содржините нема да се прикажуваат. Корисниците ќе мораат мануелно да го одобрат на секоја страница посебно.Во почетокот Флеш ќе може да се одобрува само за страници кои корисниците ги посетуваат првпат, но до октомври секоја страница ќе бара дозвола од корисникот за прикажување на Флеш содржини.
"Гугл" не е прва компанија која ќе ги блокира Флеш содржините. Минатата година "Фејсбук" воведе ХТМЛ5 за сите пребарувачи. Дури и компанијата "Адоуб" ги советуваше корисниците да престанат да го користат Флеш уште минатата година.


Текстот е прочитан 1475 пати.
#
E-matematika.mk за полесно совладување на математички вештини
Arena Sport каналите вклучени во новите Интернет и ТВ пакети од Телеком
Новите Samsung Galaxy A3 и A5 паметни телефони достапни во Македонија
Ретро тастатура за носталгичари
Хакирање на Фејсбук што ниедна лозинка нема да го спречи
Филипс го произведе најголемиот закривен монитор
„Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони
Магичен часовник од Македонски телеком: Повеќе време со семејството во текот на празниците
Ватсап подготвува можност за бришење на испратени пораки
Ловот заврши: Покемоните умираат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter