Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.12.2016, 11:45

БРИТАНСКАТА КОМИСИЈА ЗА ХУМАНИТАРНИ ОРГАНИЗАЦИИ ГО ОДБИ БАРАЊЕТО НА "ХРАМОТ НА РЕДОТ НА ЏЕДАИТЕ"

Џедаизмот не станаа религија

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА - Организацијата инспирирана од серијалот "Војна на ѕвездите" не успеа да ја убеди Комисијата за хуманитарни организации на Велика Британија дека е религиозна организација.

Храмот на Редот на Џедаите, чии членови ги следат правилата на древниот ред од филмовите "Војна на ѕвездите", оваа година успејал да го добие статусот, но комисијата решила дека не ги исполнуваат критериумите за религија под законот на Велика Британија.
Комисијата напишала дека на Џедаизмот "му недостасува потребниот спиритуален или несекуларен елемент" кои се потребни во една религија.
Храмот на Редот на Џедаите е "организација базирана сосема на интернет, а Џедаите се претежно онлајн заедница", забележува комисијата. Имало "недоволно докази дека моралниот напредок е најважен за верувањата и практиките на групата".Се додава дека доктрината која ја промовира групата многу позајмува од други светски религии и филозофии, како и дека е отворена за толкување и повеќе интерпретации.
Во Велика Британија, Џедаите се најпопуларна алтернативна религија последните два пописи, откако национална кампања довела до тоа повеќе од 390 илјади луѓе да се опишуваат себеси како Џедаи витези во пописот од 2001 година.
Храмот на Редот на Џедаите не може да каже точни бројки за тоа колку активни членови имаат во Велика Британија. Околу 30 илјади луѓе имаат профили на сајтот од цел свет, а околу 750 луѓе годишно стануваат членови.


Текстот е прочитан 565 пати.
#
Мајка и ќерка загинале во различни сообраќајки во рок од 30 минути
Ујгурите ги измачија научниците со Пор Бажин
Цело богатство за една вечер на островот "Срце"
Топ 5 најморничави места на светот
34.000 долари за пудинг
На Рубик му требал цел месец за да ја намести Рубиковата коцка
Брегзит, Френзит, Грекзит... А Трекзит?
Индиец не може да си најде работа оти се вика Садам Хусеин
Конфучие во комунистички целофан
Капсула со една соба е иднината на хотелите?

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter