Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.09.2015, 12:54

Авиони

Дали е во ред да го спуштате седиштето во авионот?

Патниците ширум светот се почесто дискутираат на оваа тема, а особено по минатогодишната кавга, која изби за време на еден лет...

Патувањето со авион секако не е многу удобно, турбуленциите можат да бидат застрашувачки, а просторот за седење тесен, храната во височините не е баш највкусна, а потта на стотици патници не мириса баш најпријатно.
Доколку кон тоа се додаде фактот дека одредени патници рчат или ве притискаат со седиштето, со цел што е можно повеќе да се раскомотат, не е чудно што ситуацијата понекогаш излегува од контрола.


Фото МИА

Минатата година еден лет е пренасочен по жолчната расправија, која изби меѓу двајца патници, еден од нив користел уред наречен "Кнее Дефендер", кој го спречува лицето пред него да го спушти седиштето.
Иако многу авиокомпании во меѓувреме го забранија користењето на оваа направа, фактот е дека во анкетата која ја спроведе компанијата "Скѕсцаннер" 91 отсто од патниците одговорија дека би сакале седиштата, барем за кратотрајните летови да бидат фиксни.


Текстот е прочитан 2350 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter