Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

24.03.2016, 18:40

Авиони

Виенскиот аеродром првак во услужувањето патници

Виенскиот аеродром останува европски првак во услужувањето патници. Во 2016 година вторпат по ред ја доби наградата за "Најдобар аеродромски персонал во Европа" што ја доделува агенцијата Скајтракс, специјализирана за рејтинг во воздухопловството.

Ова е премиера бидејќи ниту еднаш досега на еден аеродром не му појде од рака да ја одбрани оваа реномирана титула. За годинешната награда ширум светот беа интервјуирани повеќе од 13,2 милиони патници кои го оценуваа квалитетот на инфраструктурата и персоналот на 555 аеродроми и заради толкавиот број испитаници оваа награда има големо значење.
Критериумите за оценување беа ориентираност кон услугите, љубезност и компетенција на сите вработени во патничките сектори. Во тоа, на пример, спаѓаат персоналот во секторот на терминалите, на безбедносните контроли, на инфо-пултовите, како и во објектите за купување и гастрономија.Зад виенскиот аеродром годинава на второ место се најде аеродромот во Минхен, а оној во Хелсинки заврши на трето место. На светско ниво виенскиот аеродром ја подобри својата позиција и се најде на 29-то место од "топ 30" светски аеродроми.
Наградата за "Најдобар аеродромски персонал во Европа" во 2016 година е веќе петта награда за квалитет на услугите што Виенскот аеродром ја добива во последните 12 месеци.


Текстот е прочитан 1288 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter