Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.12.2016, 20:24

Време е за готвење

Погачици со сирење

Потребно:

500 г лиснато тесто
200 г кравјо сирење
3 јајца
малку минерална газирана вода
сол

Приготвување: одмрзнете го лиснатото тесто и расучете го во кора дебела околу 2 мм, па со помош на чаша исечете го тестото. Измешајте ги здробеното сирење, две јајца, минералната вода и солта (по потреба), но внимавајте, смесата мора да биде течна. Секоја втора погачица премачкајте ја со смесата од сирење, па преклопете ја со ненамачкана погачица. Така подготвените погачици наредете ги во тавче обложено со хартија за печење и премачкајте ги со изматеното јајце. Печете ги во рерна загреана на 200 степени додека не добијат убава жолта боја.


Текстот е прочитан 4095 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter