Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.12.2016, 13:12

ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ИНТЕРНЕТ КОМПАНИИ ВО СВЕТОТ ОТКРИВА ДЕКА НЕЈЗИНИТЕ КОРИСНИЦИ БИЛЕ ХАКИРАНИ И ПРЕД ТРИ ГОДИНИ

Од "Јаху" украдени лични податоци на милијарда луѓе

САД - Интернет компанијата "Јаху" соопшти дека повеќе од една милијарда нејзини корисници биле жртви на хакерски напад извршен во 2013 година.

Овој интернет гигант вели дека оваа бројка не се однесува за откритието од септември, кога "Јаху" соопшти дека околу 500 милиони корисници биле погодени со ваков напад во 2014 година.
Во соопштението се објаснува дека биле хакирани имињата, телефонските броеви, лозинките и и-меил адресите на корисниците, но не и банкарските податоци и податоците за плаќањата и трансакциите.
Компанијата во своето соопштение вели дека соработува со полицијата и властите.
По овој масовен хакерски упад, покренати се прашања околу тоа зашто морало да се чека толку долго за да се обелодени хакирањето.
Сега, меѓутоа, се покренува прашањето за итна потреба од нови заштитни мерки против ваквиот вид напади.
Во првичната реакција, "Јаху" им сугерира на своите корисници да ги променат лозинките и безбедносните прашања.


Една држава го нарачала последното хакирање

Последното хакирање на корисниците на мејлинг сметки на "Јаху" се случи во септември годинава, кога, според официјалните податоци соопштени од раководството на Интернет компанијата, беа хакирани и украдени лини податоци на 500 милиони корисници.
За тие откритија, обелоденети во септември, "Јаху" објаснува дека информациите за корисниците биле украдени од "хакери спонзорирани од една држава", но не беше наведено за која држава станува збор.
Јавноста и експертите се уште бараат детални објаснувања како на гигант од типот на "Јаху", со најсофистицирани системи за заштита, може да му се случи напад и кражба на информации за толку голем број корисници.


Текстот е прочитан 697 пати.
#
Мајка и ќерка загинале во различни сообраќајки во рок од 30 минути
Ујгурите ги измачија научниците со Пор Бажин
Цело богатство за една вечер на островот "Срце"
Топ 5 најморничави места на светот
34.000 долари за пудинг
На Рубик му требал цел месец за да ја намести Рубиковата коцка
Брегзит, Френзит, Грекзит... А Трекзит?
Индиец не може да си најде работа оти се вика Садам Хусеин
Конфучие во комунистички целофан
Капсула со една соба е иднината на хотелите?

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter