Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.12.2016, 12:42

МНТ СО КОМЕДИЈАТА НА МОЛИЕР МУ ПРКОСИ НА ПАРИСКИОТ "КОМЕДИ ФРАНСЕЗ"

Лицемерството го полни секој празен простор

Вечерва во Македонскиот народен театар ќе се одржи премиерата на "Тартиф", од Молиер, во режија на бугарскиот режисер Галин Стоев, кој овој драмски текст, пред две години го постави во "Комеди франсез" во Париз, што е Дом на трупата на Молиер.

Главната улога ја игра Драган Спасов - Дац, кому улогата му е прва по преминувањето од Драмски театар во МНТ. Драмата е напишана во 17 век и актуелна, како што велат од тимот, зашто тематизира безвременска тема - лицемерството на поединецот како метафора за хипокризијата во самото општество.
Стоев, кој со "Комеди франсез" соработува од 2007 година, вели: "За мене беше важно претставата да е многу поразлична од таа во Париз, да се вклопува во локалниот контекст за да стане претстава која прво би имала смисла тука". Тој додава оти му било важно да прикаже дека нема само еден лицемер Тартиф, а дека другите се мили и драги, туку да каже дека лицемерството се јавува онаму каде што се појавува празен простор. "Сите ние сме соучесници во тоа лицемерство", додава Стоев, кој во МНТ се враќа по 1999 година кога ја режираше "Антигона во Техноленд". Во меѓувреме, изгради успешна европска кариера и живее во Париз.Дац е задоволен од процесот и од тоа што, по 23 години, повторно е на сцената со својот колега и другар од студентските денови Ѓорѓи Јолевски. Единствено што му било напорно, рече, бил текстот во стих.
Јолевски го игра Оргон, за кого вели оти е празен, рамнодушен и без чувства, како и секој политичар и бизнисмен на современоста. Тој одлично се вклопува во лицемерството на гнилото семејство.
Во екипа се и: Даница Георгиевска, Владимир Јачев, Тања Кочовска, Дарја Ризова, Оливер Митковски, Катина Иванова, Никола Ацески, Александар Микиќ, Кире Ѓоревски и Тања Ивановска.
Сценограф е Венелин Шурелов, костимограф Елица Георгиева, а композитор Саша Карлсон. (Б.Н.)


Текстот е прочитан 581 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
26 ден протести-нема Тиранска влада
26 ден по ред илјадници граѓани маршираат низ улиците во Скопје. Вечерва н...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter