Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

08.02.2017, 13:37

НЕНА МИЦЕВА, АТРАКЦИЈА НА ЈУТЈУБ

Бијонсе ми го отвори патот

Нена Мицева (18) од Скопје учи во средното медицинско училиште, но поради својата љубов кон музиката, сè уште не знае дали еден ден ќе биде лекар.

Досега настапувала на неколку фестивали, но нејзина преокупација во моментов се преработките на познати странски хитови, поради кои е хит на Јутјуб.
"По завршувањето на трета година, учествував на фестивалот 'Езерски бисери', со победничката евровизиска песна од Кончита и успеав да ја освојам наградата 'Прв дипломат'. Потоа на Јутјуб објавив преработки на песни од Бијонсе и од Тори Килс, за кои неочекувано добив многу пофалби, комплименти и воодушевувања. Каверверзијата ја снимив заедно со Дарко Илиевски. Баладите се мојата страст, сметам дека гласовните способности и емоцијата најубаво доаѓаат до израз кога се пее балада. Секоја втора недела објавувам нова преработка, а последната е 'Доживотно' на Елена Ристеска. Во иднина се гледам како еден од комплетните македонски пејачи. Планирам да настапувам на македонските фестивали со своја авторска композиција. Понудите за соработка од македонските композитори се отворени", вели Нена. (В.М.)


Текстот е прочитан 1563 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter