Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.11.2016, 10:47

Време е за готвење

Лути модри патлиџани

Потребно:

2 модри патлиџани
60 г кромид
2 чешниња лук
50 мл масло
1 лажичка сечкано луто пиперче
2 лажици соја сос
1 лажица нишесте
1 лажица масло од сусам
1 лажичка зачинал

Приготвување: патлиџаните измијте ги, излупете ги и исечете ги на коцкички. Кромидот и лукот ситно исечкајте ги. Во загреаното масло пропржете ги модрите патлиџани, малку посолете ги, извадете ги од тавчето и ставете ги на топло место. Во истата маснотија кратко пропржете ги кромидот, лукот, лутото пиперче, вратете ги модрите патлиџани, па додадете ги соја сосот и маслото од сусам. Нишестето и зачиналот измешајте ги со малку вода, сипајте ја смесата во модрите патлиџани и сето тоа кратко проварете го. Лутите патлиџани послужете ги со варен ориз.


Текстот е прочитан 1147 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter