Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

24.08.2016, 13:31

АВИОНИ

ОРИГИНАЛНИОТ ЕР ФОРС УАН

Првиот американски претседателски авион повторно лета

САД - Првиот авион што го носел името "Ер форс уан" повторно лета.

"Колумбајн 2", прекрасен примерок на авионот "локид констелејшн" (со воена ознака "локид ВЦ-121А-ЛО"), со кој летал американскиот претседател Двајт Ајзенхауер, повторно крстосува низ облаците, а наскоро ќе биде целосно реставриран во сиот свој претседателски сјај.
Називот "Ер форс уан" е резултат на инцидент од 1953 година во кој комерцијален лет на "Истерн ерлајнс" ја имал истата шифра кај контролорите на летање како претседателскиот авион.
Во целата конфузија двата авиони влегле во истиот воздушен простор.
Како резултат на оваа блиска средба, бил смислен називот "Ер форс уан".
Оттогаш, авионот одреден да го превезува американскиот претседател вообичаено се нарекува "Ер форс уан", иако овој назив се користи само ако претседателот е во авионот.
Инаку, доколку американскиот претседател лета со воен авион тој би бил "Арми уан" или во ретките случаи кога авионот не е во сопственост на американската армија, тој би бил "Егзекјутив уан"."Колумбајн 2" кој името го добил од тогашната прва дама на САД Меми Ајзенхауер по државниот цвет на Колорадо, рѓосувал на аеродромот "Марана" во Аризона пред да го купи Карл Столцфус Постариот, основачот на "Дајнамик ејвиејшн", пред една година.
Со помош од група доброволци од авијацискиот музеј "Мид Америка", историскиот авион бил брзо вратен во летачка состојба.
Кони неодамна прелета до Вирџинија каде ќе биде козметички реставриран и механички подновен од страна на "Дајнамик ејвиејшн".
Кога ќе биде целосно завршен, авионот повторно ќе биде симбол на американската воздухопловна моќ и бесценето парче од историјата.


Текстот е прочитан 2415 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter