Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.01.2017, 12:47

ПО ЕДНОМЕСЕЧНА РАБОТА НА БАЛКАНСКАТА КОПРОДУКЦИЈА

Во Мостар заврши снимањето на "Жаба"

Филмот е снимен според популарната драма на Дубравко Михановиќ, а македонски копродуцент е "Скопје филм студио"

Деновиве во Мостар, БиХ, заврши снимањето на филмот "Жаба", во режија на Елмир Јукиќ, копродукција меѓу "Рефреш прокашн" од БиХ, " Скопје филм студио" од Македонија, "Ливинг пикчрс" од Србија и "Пропелер филм" од Хрватска.
Главен продуцент е Адемир Кеновиќ, продуцент од македонска страна е Томи Салковски, од Србија е Димче Стојановски, и Борис Матиќ од Хрватска.
Автори на сценариото се Пјер Жалица и Елмир Јукиќ, а се базира на истоимената драма од Дубравко Михановиќ.
Театарската претстава "Жаба" е многу популарна, со повеќе од 250 изведби, и во изминатите девет години ги полни салите на театрите низ поранешна Југославија и на реномирани светски фестивали."'Жаба' зборува за посттрауматските состојби и безнадежноста, за силата потребна да се надминат пречките кои животот ги поставува и за постигнувањето среќа во секојдневниот живот со помош на малите нешта", велат од "Скопје филм студио".
Во филмот играат Емир Хаџихафизбеговиќ, Александар Сексан, Мирсад Тука и Моамер Касумовиќ.
Од Македонија се кинематограферот Дејан Димески и дизајнерот на звук Игор Поповски, сценографијата е на Хрватот Марио Ивезиќ, костимите се на Лејла Грахо (БиХ), Ламија Хаџихасановиќ - шминка (БиХ), а музиката ја компонираше Саша Лошиќ (БиХ).
Филмот доби поддршка од националните филмски центри на земјите копродуценти, како и поддршка од Фондот на Советот на Европа за поддршка на европски филмски копродукции Еуримаж.
Филмот се снимаше од почетокот на месецов во Сараево, а вкупниот буџет е половина милион евра.
(Б. Н.)


Текстот е прочитан 364 пати.
#
Детско срце во тело на чудовиште
МКЦ доби "АПоТЕКА" за 45. роденден
Каде и како се школувале децата бегалци
МКЦ го слави 45. роденден
Музичарите со солзи и празен пулт го испратија маестро Ѓумар
Ана Пандевска е прва во две категории
Комеморацијата за маестро Ѓумар е в среда во 11 часот во МОБ
"Ничија земја" од Венеција стигна во Скопје
Наградени 13 композиции на вториот конкурсен рок за создавање класична музика
Почина актерскиот првенец Сефедин Нуредини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Најзгодните светски ѕвезди во бикини за 2016
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Паштета со 'фстаци
Приготвување: во загреаниот путер малку пропржете ги ситно сечканите кроми...
Site Meter