Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.03.2016, 14:04

Миленици

Мачка преживеа осум дена во кутија испратена по пошта

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА (АП) - Сијамска мачка по име Капкеик преживеа осум дена затворена во кутија откако нејзините сопственици случајно ја испратиле по пошта во друг дел на државата.

Капкејк во кутијата се нашла заедно со порачани ДВД дискови кои од југозападниот англиски град Корнвел биле испратени во 418 километри одалечен Западен Сосекс, во јужниот дел на земјата.
Примачот на поштата во кутијата најде тешко дехидрирана мачка, а потоа контактирал со Кралското здржение за спречување на суровост кон животните, барајќи помош. Од Здружението до сопственикот на мачката Капкејк дојдоа со помош на вграден микрочип.
- Кога сфативме дека исчезнала пред две недели беше најлошо, застрашувачко чувство. Ја баравме насекаде, изјави сопственичката на мачката Џули Багод, истакнувајќи дека заради сето ова се чувствува многу ужасно.
- Ставив се во кутијата и ја залепив, не знам како се најде во неа, додаде Багод. Ветеринарите соопштија дека на Капкејк ќе и биде потребно лекување, но дека брзо целосно ќе се опорави.


Текстот е прочитан 3302 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter