Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.03.2017, 14:31

Филмот "Џган" на фестивал во Мексико

Филмот "Џган", по сценарио и во режија на Вардан Тозија, ќе има две прикажувања на Меѓународниот филмски фестивал во Гвадалахара, во официјална конкуренција во секцијата Панорама.

Како што велат од продукцијата "Дрим фактори", Фестивалот има големо значење за Мексико и се смета за еден од најважните на американскиот континент за промоција и дистрибуција на мексикански и ибероамерикански филмови, како и на најважните светски филмски достигнувања.
"Како фестивал на премиери на филмови од Латинска Америка, ФИЦГ служи како богат форум за креативна размена меѓу професионалци, режисери, критичари, студенти, како и публика од иберо Америка. Многу дебитантски филмови од веќе етаблирани и реномирани режисери од регионот ги имале нивните премиери токму на овој фестивал", соопшти "Дрим фектори".
Копродуцент на филмот е "Ред хеликоптер филмс" од Албанија.


Текстот е прочитан 716 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter