Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

30.05.2014, 11:34

Миленици

Срцева слабост кај кучињата

Срцевата слабост претставува состојба на намалена функција на срцевиот мускул.

Примарната срцева слабост кај кучињата се развива поретко, а најчесто е резултат на тешка исцрпувачка работа. Таков е примерот со ловечките кучиња при продолжен лов на жешко време. Особено се подложни кучињата што не се кондициски добро подготвени за претстојните активности, кои понекогаш можат да бидат долготрајни и исцрпувачки дури и за нивните сопственици. Во овие случаи, срцевата слабост настапува брзо. Секундарната срцева слабост се појавува почесто и е резултат на други заболувања на срцето (воспаление на перикардот, миокардот, ендокардот, дистрофии на срцевиот мускул и др.), кои, пак, настануваат самостојно или се резултат на инфективни болести или на некакви труења. Акутната срцева слабост настапува одеднаш, понекогаш придружена со симптоми на белодробен едем. Пулсот е забавен, слаб, едвај забележлив, неправилен и нееднаков. Видливите лигавици се цијанотични, со ситни вени низ нив. Хроничната срцева слабост се манифестира слично како и акутната, само симптомите се развиваат постепено.Видливите лигавици и депигментираната кожа се цијанотични. Пулсот е слаб, мек, неправилен и понекогаш аритмичен. Поради продолжено нарушување на крвната циркулација во екстремитетите и во долните делови на телото, се појавуваат студени отоци, кои при притисок оставаат отпечатоци од прсти. Хроничната срцева слабост е трајна состојба која, во зависност од условите, се влошува и се подобрува. Меѓутоа, во секој случај, ако станува збор за работно куче (ловечко, службено итн.), неговата работоспособност е намалена. Со благовремено откривање и превенирање на при чините што довеле до акутна или хронична срцева слабост и нивно рационално лекување, прогнозата на овие заболувања е поволна. Во случај кога постојат тешки и непоправливи промени на срцето или, пак, е невозможно да се отстранат причините што ги предизвикале, прогнозата е лоша. Во секој случај, правилната нега и правилната исхрана на животните го намалуваат ризикот од појава на срцева слабост. Неопходно е да се обрне особено внимание на сите работни кучиња што извршуваат определена физичка активност во екстремни временски услови и без соодветна физичка подготвеност.


Текстот е прочитан 2898 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter