Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.02.2017, 13:46

ПРЕТСТАВАТА НА НЕТАНЈАХУ - МИЦЕВСКИ УТРЕ ВО НБТ

"Смислата на животот" премиерно во Битола

Во Народниот театар во Битола, утре премиерно ќе се изведе претставата "Смислата на животот", по текст на Израелецот Идо Нетанјаху, а во режија на Благој Мицевски.

"Станува збор за тежок текст и за тема кои помагаат да размислуваме што правиме, колку придонесуваме за светот во кој живееме да стане подобар. Во еден дел од претставата за доктор Франкл, кој го преживеал холокаустот, се допира денешниот свет, и тоа е дополнителна провокација да се погледнат сите аспекти на минатото од 50-тите години од минатиот век и смислата на животот денес", вели Мицевски.
Главната улога, на доктор Франкл, ја игра Петар Горко, а во кастингот се: Соња Михајлова, Васко Мавровски, Сандра Грибовска, Иван Јерчиќ, Борче Ѓаковски и Ангел Мицевски.
"Доктор Франкл е лик кој тешко може да се одигра, но, сепак, може кога се има одлична актерска екипа. Кога ќе се излечи душата, тогаш секоја појава исчезнува, тогаш човек може да прости и да ги ублажи проблемите. Љубовта е најважниот двигател на секој човек, и тоа води во одбраната на ова дело", истакнува Горко.
На вечерашната претпремиера, како и утре на премиерата, ќе присуствува авторот на текстот.


Текстот е прочитан 648 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter