Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

04.01.2017, 11:47

ПРЕМИЕР ЛИГА, 20. КОЛО

Мурињо не ги коментира судиите кога му помагаат

Жозе Мурињо изјави дека не му е жал за Вест Хем откако домаќините значително беа оштетени од судиите на средбата со Манчестер јунајтед, кој на крајот славеше со 2:0, со головите на Мата и на Ибрахимовиќ во второто полувреме.

Најконтроверзниот момент се случи во 15. минута, кога престрого беше исклучен Софијан Фегули, но судиите превидоа и офсајд при голот на Ибрахимовиќ.
- Не можам да го коментирам црвениот картон, бев предалеку. Јас во првиот дел од сезоната морав да научам како да зборувам. Не ми е жал за Вест Хем. Ако веќе зборуваме за судењето, ние сме шампиони на погрешни судиски одлуки - изјави Мурињо по шестата едноподруго победа на својот тим.
За разлика од Манчестер, шампионот Лестер никако да се стабилизира, па во новата година го чека борба за опстанок. На мечот со Мидлзбро (0:0), тренерот Раниери изведе тим со играчи од 11 различни држави, што лани прв го направи Евертон.
Во првите 11-мина имаше само еден домашен играч (Симпсон), а останатите беа од Данска (Шмајхел), Јамајка (Морган), Германија (Хут), Австрија (Фукс), Гана (Амарти), Велс (Кинг), Алжир (Марез), Франција (Манди), Јапонија (Оказаки) и од Аргентина (Улјоа).
РЕЗУЛТАТИ: Вест Хем-Манчестер јунајтед 0:2, Евертон-Саутемптон 3:0, Манчестер сити-Барнли 2:1, Сандерленд-Ливерпул 2:2, Вест Бромвич-Хул 3:1.
Табела: Челзи 49 (-1), Ливерпул 44, Сити 42, Арсенал 40 (-1), Тотенхем 39 (-1), Јунајтед 36...


Текстот е прочитан 484 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter