Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.12.2016, 11:38

НОВОГОДИШЕН КОНЦЕРТ СО КАЛИНКИНА, ТРАЈАНОВ И СО НЕШОВСКИ

"Руска бајка" на 1 јануари во МОБ

"Руска бајка" е насловен Новогодишниот концерт на Македонската опера и балет, закажан на 1 јануари во 20 часот.

Руската музика ќе ја пренесат украинскиот сопран Тамара Калинкина, баритонот Борис Трајанов и тенорот Дарко Нешовски, заедно со Балетот и Оркестарот на МОБ.
Режисер на настанот е Трајко Јордановски, а ќе диригира Иван Еминовиќ.
"На програмата се дела од Глинка, Мусоргски, Корсаков, Чајковски, од Шостакович - композитори кои својата инспирација ја црпеле од рускиот фолклор и традиција, чии дела се вбројуваат во најдобрите од руската оперска, балетска и симфониска литература", најавуваат од МОБ. На костимите работи Марија Пупучевска, а кореографијата е на Саша Евтимова.
Билетите се продаваат по 1.200 и по 1.500 денари.


(Б.Н.)
Фото: Д.Перковски


Текстот е прочитан 4390 пати.
#
Ана Пандевска е прва во две категории
Комеморацијата за маестро Ѓумар е в среда во 11 часот во МОБ
"Ничија земја" од Венеција стигна во Скопје
Наградени 13 композиции на вториот конкурсен рок за создавање класична музика
Почина актерскиот првенец Сефедин Нуредини
Замина голем човек, пријател и музичар
Почина диригентот Саша Николовски - Ѓумар
Мисо е најпродаван онлајн автор во Македонија
Краток филм на Јакимска премиерно во Трст
Игра францускиот филм сниман на обиколницата

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
10-те најпопуларни хотели на Инстаграм!
Социјалната мрежа Инстаграм ја објави листата на 10-те најпопуларни хотели...
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Плескавици од блитва
Приготвување: исчистената блитва ставете ја во вриена вода и варете ја око...
Site Meter