Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.02.2017, 10:46

Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои пет БАФТА награди

Филмот „Ла Ла Ленд“ е прогласен за најдобар филм на годинешното доделување на наградите на Британската академија за филмски и телевизиски уметности (БАФТА), коешто се одржа сношти во лондонски Ројал Алберт Хол“.

Музичкиот спектакл беше апсолутен победник на вечерта со вкупно пет награди од 11 номинации. Демиен Шазел ја доби статуетката за најдобар режисер, а Ема Стоун - за најдобра женска главна улога. Филмот победи и во категориите музика и кинематографија.

Наградите БАФТА се британскиот еквивалент на доделувањето на „Оскарите“, кое традиционално следува две седмици подоцна. Филмаџите често ги оценуваат БАФТА наградите како предвесник за тоа кој ќе добие и „Оскарот".

Наградата за најдобра машка главна улога отиде кај Кејси Афлек за филмот „Манчестер покрај море". Критичарите сметаат дека оваа драма конечно му овозможи на глумецот најпосле да излезе од сенката на својот далеку попознат постар брат на Бен Афлек.

БАФТА статуетките за најдобри споредни улоги ги добија британскиот глумец Дев Пател за филмот „Лав", и Афроамериканката Виола Дејвис - за „Оградa".

Филмoт „Jaс, Даниел Блејк" е прогласен за најдобар британски филм. Кен Лоуч (80), режисерот на оваа социјална драма, го искористи својот говор да ја искритикува социјалната политика на британската Влада.

- Најранливите и сиромашни луѓе оваа Влада ги третира безмилосно и брутално, а тоа е срамно, рече Лоуч.

На крајот на свеченоста принцот Вилијам, кој е и претседател на академијата БАФТА, му ја врачи наградата за животно дело на 90-годишниот американски комичар, музичар и текстописец Мел Брукс.


Текстот е прочитан 817 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter