Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.12.2016, 13:17

СЛИКАРОТ ОД БАЈКИТЕ СО 90 ДЕЛА ВО ДАУТ-ПАШИН АМАМ

Ретроспективна изложба на Вангел Наумовски

Во НГ Даут-пашин амам, вечерва во 19 часот ќе биде отворена ретроспективната изложба "Вангел Наумовски".

Ќе бидат изложени речиси 90 дела од сите творечки фази на Вангел Наумовски, од кои најголем дел се сопственост на семејството Наумовски од Охрид, дел за првпат се презентираат во изложбен простор, а дел се од голем број приватни сопственици и институции од земјава и од просторите на поранешна Југославија.
Куратор е Маја Чанкуловска - Михајловска, и таа во обемната монографија објавена со изложбата пишува текст со наслов "Сликар од бајките". Вели дека за охридскиот сликар Вангел Наумовски се поврзани повеќе епитети кои го претставуваат како уникатен пример на сликар на чудесниот свет на длабочините на езерото и комплексноста на космосот, на задоволството, жената и љубовта. "Волшебните светови на соништата на Наумовски се раѓаат од неговиот однос кон природата, опкружувањето, традицијата, митовите и стилски и тематски заземаат издвоено и препознатливо место со специфичното хуманистичко и пантеистичко чувствување на светот и на човекот во него", вели Чанкуловска - Михајловска.Иако самоук сликар, тој се вбројува меѓу малиот број уметници од Македонија кои достигнуваат најголема афирмација и надвор од земјата уште за време на неговите најактивни творечки години. Наумовски има автентичен израз кој се карактеризира со наива и надреално, а потоа и со фантастичен надреализам.
Ретроспективната изложба и монографското издание се дел од заложбите на Националната галерија за афирмација на уметничкото наследство што Галеријата го има во својата збирка како долг кон значајните легати и големите уметници од македонската историја. (М.За.)


Текстот е прочитан 843 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter