Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.10.2016, 13:27

Време е за готвење

Салата од лигни

Потребно:

600 г лигни
100 г ориз
200 г домати
2 чешниња лук
1 лажица ситно сечкан магдонос
зачинал
3 лажици сок од лимон
50 мл маслиново масло

Приготвување: лигните добро исчистете ги и измијте ги, па сварете ги во солена вода. Откако ќе омекнат, исцедете ги и оставете ги да се изладат, а потоа исечете ги на тркалца. Во соодветен сад ставете ги варениот ориз, истолчениот лук, доматите излупени и исечени на коцкички и лигните. Сето тоа посипете го со зачиналот, па додадете ги маслиновото масло, сокот од лимон и магдоносот. Потоа, добро измешајте го и послужете го како предјадење.


Текстот е прочитан 1506 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter