Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

22.09.2016, 15:03

Прогласени победниците на 10. Балканијада на млади информатичари

На свеченоста одржана во Македонски Телеком иновативниот центар во Скопје, беа прогласени победниците на десеттата Јуниорска балканска олимпијада по информатика.

Овој врвен натпревар во програмирање, кој се одржа од 17 до 21 септември обедини 9 земји учеснички и вкупно 39 учесници јуниори до 15 годишна возраст.

На настанот беа прогласени најдобрите натпреварувачи, меѓу кои беа и претставниците на Македонија - Марко Чаласан го освои сребрениот медал, а бронзени медали освоија: Јосиф Тепеѓозов, Андреј Величковски, Даријан Шеќеров, Филип Шијаков и Мила Ќосева. Со златни медали се закитија претставници на Молдавија, Бугарија и Романија.


Манифестацијата беше организирана од Здружението на информатичари на Македонија со поддршка на Министерството за информатичко општество (МИОА).

Јуниорската балканска олимпијада по информатика, се одржува по десетти пат со учество на членки на Балканската иницијатива: Македонија, Кипар, Романија, Молдавија, Грција, Србија, Босна и Херцеговина, Бугарија и Словенија.

Фондацијата Телеком за Македонија ја поддржа манифестацијата и беше домаќин на свеченото затворање и доделување на медалите на оваа десетта по ред јубилејна Олимпијада.
 


Текстот е прочитан 1326 пати.
#
E-matematika.mk за полесно совладување на математички вештини
Arena Sport каналите вклучени во новите Интернет и ТВ пакети од Телеком
Новите Samsung Galaxy A3 и A5 паметни телефони достапни во Македонија
Ретро тастатура за носталгичари
Хакирање на Фејсбук што ниедна лозинка нема да го спречи
Филипс го произведе најголемиот закривен монитор
„Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони
Магичен часовник од Македонски телеком: Повеќе време со семејството во текот на празниците
Ватсап подготвува можност за бришење на испратени пораки
Ловот заврши: Покемоните умираат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter