Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.10.2016, 13:11

Време е за готвење

Џем од грозје

Потребно:

400 г грозје
150 г шеќер

Приготвување: зрната од грозјето преполовете ги и извадете им ги семките. Потоа, исчистените зрна грозје ставете ги во тенџере и измешајте ги со шеќерот. Смесата оставете ја да отстои околу 60 минути. Потоа, ставете го тенџерето на рингла на средно-умерена температура и џемот варете го 20-30 минути. Готовиот џем ставете го во теглички, затворете ги со капакот и превртени оставете ги да се изладат.


Текстот е прочитан 1342 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter