Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.12.2016, 12:19

Време е за готвење

Француско чоколадно суфле

Потребни состојки:

половина шолја чоколаден еурокрем
2 јајца
лажичка шеќер
несолен путер
малку какао во прав

Подготовка: Загрејте ја рерната на 190 степени Целзиусови. Премачкајте ги со путер калапите за суфле и попрскајте ги со какао во прав. Во чинија со средна големина измешајте го еурокрем со двете жолчки, а во одвоена чинија изматете ги белките додека не се направи пена. Додадете го шеќерот и продолжете да мешате додека не добиете цврста маса. Додадете 1/3 од белките во смесата од еурокрем и мешајте додека сето тоа добро да се соедини, а потоа додадете го и остатокот и мешајте додека смесата не стане рамномерна. Ставете ја смесата во калапи и печете 20 минути.Текстот е прочитан 3745 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter