Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.10.2016, 13:15

Време е за готвење

Мини пици - калцоне

Потребно:
тесто за пица
3 виршли
200 г различни колбаси по ваш избор
150 г доматно пире
мелен црн пипер
суво оригано
2 жолчки
250 г кашкавал
1 црвена пиперка

Подготовка: Тестото расукајте го на кујнската површина. Пресечете го на три дела. Намачкајте го со доматно пире, посипете со оригано, мелен црн пипер, сечкани пиперки и со колбаси, а потоа ставете и по една виршла. Посипете со кашкавал, а потоа навртете го благо тесто. Од едната страна намачкајте го со жолчка за да се залепи подобро и да не се отвори. Ставете ги пиците во тава и премачкајте ги со жолчка. Посипете со оригано и печете околу 20-25 минути во загреана рерна на 200 степени.Текстот е прочитан 3731 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter