Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

08.01.2017, 14:32

Се расчистуваат патиштата во кумановско

Во општина Липково во моментов на терен работи тешка механизација, багер и сите патни правци кои се во надлежност на општината се проодни, но сообраќајот се одвива отежнато во зимски услови.

До крајот на денов или најдоцна до утре изутрина ќе се расчисти и макадамскиот пат Липково - Глажња -Гошинце, информираа од Регионалниот центар за управување со кризи-Куманово.
Во Куманово, според РЦУК, улиците се проодни, а што се однесува до селата, во текот на денот се расчистува кон Пчиња, Студена бара, Никуљски пат и приградски населби.
Од РЦУК-Куманово посочија дека повторно поради наноси од снег ќе се расчистуваат патиштата кон Горно Којнаре, Долно Којнаре Четирце, Табановце, а од утре ќе се чистат патиштата кон Орашац, Скачковце, Градиште...
Градоначалникот на општина Младо Нагоричане, Милован Стојковски денеска изјави дека се расчистува патот од Старо Нагоричане кон Младо Нагоричане.- Имаме повеќе кризни ситуации. Некои села особено високите планински се отсечени. Сепак општината зафаќа голема територија. Ќе побараме помош од Дирекцијата за заштита и спасување, изјави Стојковски.
РЦУК-Куманово и надлежните од општината Старо Нагоричане посочија дека речиси сите планински села во козјачијата се отсечени, а станува збор за Жегљане, Арбанашко, Дејловце, Малотино, Канарево, Бајловце, Жељувиново, Цветишница...
Од РЦУК информираа дека утре ќе се расчистува патот кон Дргоманце Кокино Арбанашко. Дел од селата немаат снабдување со електрична енергија, бидејќи, објаснија од РЦУК, екипите на ЕВН не можат да отидат до местото поради неисчистените патишта и да го отстранат дефектот.


Текстот е прочитан 489 пати.
#
„Стоп Операција Сорос“ ќе побара од САД ревизија за работата на УСАИД Македонија
Милошоски: Предметите што ги отвора Јанева со единствена цел - Заев да ја избегне кривичната одговорност
Македонија ќе работи на намалување на создавањето отпад
Димитриев: Логично е победник со победник да ја составуваат новата влада
Вајгл предлага ЕУ да преземе нови иницијативи за решавање на сопорот за името со Грција
Хјуман Рајтс Воч одбива да ги идентификува преговорите за името како напад врз најосновните права на Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: Светот го виде вистинското лице на Сорос (Фото)
Загреб се нуди да ги реши спорните прашања во регионот
Јанева и СЈО одлучија да одиграат пристрасно и политички
Македонците поттик за Србите и за Хрватите

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Најзгодните светски ѕвезди во бикини за 2016
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Паштета со 'фстаци
Приготвување: во загреаниот путер малку пропржете ги ситно сечканите кроми...
Site Meter